Android Oyun Konsolu Ouya Duyuruldu

Android Oyun Konsolu Ouya Duyuruldu

Oyun dünyası bu aralar yeni nesil söylentilerine mahkum olmuş durumda, bu söylentiler gün geçtikçe artarak devam ediyor. Her geçen gün bir yenisini duymaya alışık olduğumuz söylentilerin yanında böylesi güzel haberler duymak da bizleri memnun ediyor. Yeni nesil söylentileri devam ederken yeni bir konsol duyuruldu. Ouya isimli bu konsolu diğerlerinden ayıran önemli bir özellik var.

Dev inceleme merkezlerince haberi yapılan Ouya’nın başındaki geliştiricinin ise Türk asıllı birisinin olduğu belirtildi. Yves Behar isimli geliştiricinin ellerinden çıkan Ouya’yı farklı kılan şey ise Android işletim sistemini kullanıyor olması. Ayrıca fiyatının da oldukça aşağıda olması 99 dolarlık bir fiyata sahip olan Ouya oyuncuların dikkatini bir hayli çekecek gibi.

Ancak konsol ile ilgili bir paradoks var, bu konsolu satın aldığınız taktirde geliştirici kitine de sahip olmuş olacaksınız yani bu konsolun hacklenmesi kaçınılmaz bir durum. Öte yandan bu konsolu alan geliştiriciler özgün oyunlar yapabilecekler, böyle de bir faydası olduğunun altını çizelim. Oyun geliştiricileri için iyi gibi görünse de konsolun hacklenmesi demek korsan oyunculuğun önünü açmak demek.

Geliştirici kitinin kullanıcılarına sunulmasının asıl sebebini paylaşmak olarak açıklayan Ouya’nın bütün içeriği tamamen ücretsiz olacak. Televizyonunuza bağlayarak kullanmaya başlayacağınız Ouya ucuz fiyatı ve ücretsiz içeriği ile dikkat çekiyor. Konsol her ne kadar Android işletim sistemi kullanıyor olsa da arayüzünün Xbox 360’a inanılmaz benzediği gerçeğini değiştiremez. Bu konsolu geliştiren şirketin başında ise eski IGN yöneticisi ve Xbox 360 geliştiricileri bulunuyor. Ücretsiz içerikler, geliştirici kiti, uygun fiyat ve Android işletim sistemi Ouya daha çok konuşulacak gibi.

YORUMLAR