Android Platformunda 2.8 Milyon Minecraft Oyuncusu Tehlikede

Android Platformunda 2.8 Milyon Minecraft Oyuncusu Tehlikede

ESET laboratuvarlarının raporuna göre 2.8 milyon Minecraft oyuncusu, Google Play’den kötücül yazılım barındıran en az 30 uygulama indirdiler.

ESET’in raporu Google Play mağazasında 30 kadar kötücül yazılımın, Minecraft isminin arkasına saklanarak Android telefonlara sızdığını işaret ediyor. Bu uygulamaların çoğu Minecraft rehberleri ve hileleri gibi başlıklar altında mağazada yer alıyorlar.

ESET raporu bu durumun yaklaşık 9 aydır devam ettiğini, Android platformu üzerinde oyun oynayan ve bu uygulamaları indiren yaklaşık 3 milyon oyuncunun cihazlarının tehlikede olduğuna dikkat çekiyor. Olay bununla da bitmiyor. Bazı kötücül yazılımlar Minecraft kullanıcılarına kendisini göstererek telefonun tehlikede olduğunu, verilen bir telefon numarasına SMS atılmadığı takdirde kişisel bilgilerinin silinebileceği uyarısını veriyor. Bu uyarıyı dikkate alan her oyuncu, her hafta yaklaşık 20 TL’lik ödeme gerektiren bir SMS uygulamasına üye olmaya mahkum oluyor. Bu tür uyarılara inanarak cüzdanını korsanların eline bırakan Minecraft oyuncu sayısı 800 bini buluyor.

Google Play bu uygulamaların şimdiye kadar yüzde 40’nı temizleyebilmiş vaziyette. Temizleme çalışmaları devam ediyor. 

Minecraft Hacklendi!

Minecraft Ücretsiz Nasıl Oynanır?

YORUMLAR