Android, Tablet Dünyasında da Pazar Liderliğini Ele Geçirdi

Android, Tablet Dünyasında da Pazar Liderliğini Ele Geçirdi

Akıllı telefon dünyasında en yakın rakibi iOS’u ciddi bir farkla geride bırakmayı sürdüren Android cephesinde işler yolunda gidiyor. Bu dünyadaki başarı yavaş yavaş tablet dünyasına da yansımış görünüyor. Zira tablet dünyasındaki iPad üstünlüğü de kırılmaya başlamış durumda.

IDS isimli araştırma şirketi tarafından yayınlanan veriler, geçtiğimiz yılın ve bu yılın ilk çeyrek tablet satışlarının yanı sıra tablet dünyasındaki pazar payını da gözler önüne seriyor. Hızlı bir şekilde verilere göz attığımızda geçtiğimiz yıl 8 milyon civarlarında kalan Android tablet satışının bu yıl 27.8 milyona ulaştığını görebiliyorsunuz. Bu fark, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 247.5’lik bir artış anlamına geliyor. Birinci çeyrek itibariyle tablet sektöründeki en büyük pay da yüzde 56.5 ile Android’in liderliğine geçmiş bulunuyor.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 11.8 milyon adet iOS işletim sistemi kullana iPad satılmış görünüyor. Bu yılın ilk çeyreğinde iPad satışlarında da artış var ancak bu Android dünyasındaki yükseliş oranını burada göremiyoruz. Geçen yılın ilk çeyreğine oranla bu yıl yüzde 65.3 daha fazla iPad satılmış görünüyor. Ve güncel pazar verilerinde de iPad yüzde 39.6 seviyesine gerilemiş durumda.

Windows RT ve Windows 8 ile şansını deneyen Microsoft’un Surface tabletleri şu anda pazarın sadece yüzde 3.3’üne hâkim durumda.

The Pirate Bay karayip adalarına taşınıyor

YORUMLAR