Android Telefonlarınız Wi-Fi Geçmişinizi İzliyor Olabilir

Android Telefonlarınız Wi-Fi Geçmişinizi İzliyor Olabilir

Android kullanıcılarının dikkatine; tehlikede olabilirsiniz. Eğer Android telefonunuzu 3 seneden daha az zamandır kullanıyorsanız, telefonunuz sizin Wi-Fi geçmişinizi gözetliyor, hatta kaydediyor bile olabilir.

Electronic Frontier Foundation tarafından kısa zaman önce başlatılan araştırma yavaş yavaş sonuç vermeye başlamış durumda. Honeycomb OS ile birlikte tanıtılan Preferred Network Offload (PNO) adlı bir özelliğin izi sürülmeye devam ediliyor. Açıklananlara göre Android telefonumuz Wi-Fi bağlantılarını aradığı sırada periodik olarak PNO sayesinde, uyku modunda bile bu aramaları ve hatta bağlantıları kaydediyor.

Telefonun uyku modundayken bile bu şekilde PNO tarafından etkilenmesini nitekim engelleyebiliyoruz. "Wi-Fi Advanced Settings" yani "Wi-Fi Gelişmiş Ayarlar" bölümüne giderek, "Keep Wi-Fi on during sleep" yani "Uyku modundayken Wi-Fi'yı açık tut" seçeneğini kapatarak bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz. EFF bu konuda Google ile görüşmeye devam ettiğini açıkladı. OS seviyesinde herhangi bir sızıntının olup olmadığı konusunda araştırmalar devam ediyor. 

Gelecekte ne gibi değişikliklerin çıkabileceğine dair analizlerin de devam ettiğini açıklayan EFF, ayrıca iOS 5 cihazlarında da bu gibi sızıntılar yaşandığını tahmin ettiklerini söyledi. 

Eğer siz de Android kullanıcısıysanız, en azından uyku modu konusunda önlem almalısınız, zira teknolojinin sağı solu pek belli olmuyor. Dikkat etmek gerek.

Android L Pil Ömrünü Yüzde 36'ya Kadar Uzatacak

YORUMLAR