Android Uygulamalarının Güncelleme Boyutu Yüzde 65 Azalacak

Android Uygulamalarının Güncelleme Boyutu Yüzde 65 Azalacak

Eski Symbian telefonların uygulama boyutlarının yalnızca kilobaytlarla ölçüldüğü bir devirden geçtik. Ancak bu günlerde, megabaytları geçtim gigabaytları gördüğümüz oluyor. Evet, Google Play Store'dan bahsediyorum. Devasa uygulama boyutlarının geçilmediği, dünyanın en büyük uygulama marketinden. İlk indirme için sıkıntı yok, ama güncelleme boyutları? Google bu konuyla ilgili bir gelişme açıkladı. Yeni geliştirilen bir yöntemle güncelleme boyutlarında yüzde 65 tasarruf sağlanacak.

Öncelikle durumu daha iyi açıklayalım: Bu yeni teknik ile uygulamanın genel boyutu değişmiyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında tanıtılan bir algoritma gibi, bu yeni teknikte uygulama güncellemelerinin boyutlarını azaltıyor. Güncellenmiş APK ile yayınlanmış APK'nın boyutunu hesaplıyor ve aradaki farkı kullanıcıların indirmesini sağlıyor. 

Google, ortalama olarak uygulama boyutlarında yüzde 65 tasarruf edeceklerini söylüyor. Bazılarında yüzde 90'a çıkabileceğini de iddia ediyor. Daha geniş bir çerçeveden bakacak olursak, günde 6 petabyte (6.000.000 GB) veri tasarrufu hiç fena değil. Bakalım bu yeni tekniğin sonuçları güncellemelere nasıl yansıyacak. 

Google Play Store Dışında Hiçbir Yerden Uygulama İndirmeyin!

Google Play'de 2016 Yılının En İyi Uygulamaları Açıklandı

YORUMLAR