Android Uygulamalarıyla Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yaptılar!

Android Uygulamalarıyla Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yaptılar!

Google, reklam dolandırıcılığında kullanıldığı tespit edilen 125’ten fazla Android uygulamasını Play Store’dan kaldırdı.

BuzzFeed  tarafından yayınlanan rapor, bazıları çocuklara yönelik olan 125’ten fazla Android uygulamasını ve web sitesini içeren bir reklam sahtekarlığını ortaya çıkardı.

Her şey geçtiğimiz nisan ayında Android yazılım geliştiricisi Steven Schoen’ın, We Purchase Apps şirketinde çalıştığını söyleyen Natalie Andrea adlı birinden aldığı e-posta ile başladı. 

Schoen’ın geliştirdiği bir uygulamayı satın almak istediğini belirten sözde şirket yetkilisi, belli bir fiyat karşılığında Schoen ile anlaştı. Şirketin Schoen gibi yüzlerce yazılımcının uygulamasını satın aldığı ve bu yolla kullanıcı verilerini analiz ettiği öğrenildi. 

Program geliştiricisi sıfatıyla kullanıcıların davranışlarını ve alışkanlıklarını izleyen şirket, satın aldıkları uygulamaları takip edilmemek adına Kıbrıs, Malta, İngiliz Virgin Adaları, İsrail ve Bulgaristan'da kurduğu paravan şirketlere aktarıyor.

Bot kullanarak uygulamalarda sahte trafik oluşturan ve uygulama içi reklamlardan elde edilen gelirleri katlayan dolandırıcılar, gerçek kullanıcıların davranışlarını taklit eden botlar sayesinde uzun süre kimliklerini gizlemeyi başardı.

Yapılan incelemelerin ardından harekete geçen Google, söz konusu uygulamaları Play Store’dan kaldırmaya başladı. 

BuzzFeed, reklam sahtekarlığında kullanılan uygulamaların çoğunun oyun olduğunu aktardı. Aldatmacalı uygulamalardan bir tanesi olan EverythingMe tam 20 milyon kez indirilmiş durumda, ancak yazılım hala Play Store’da yer almaya devam ediyor.

Dolandırıcılık kampanyasının kendini gösterdiği ilk uygulama olan Pixalate’in 75 milyon dolarlık reklam geliri olduğu söylenenler arasında.