Android Virüsü Sizin Nerede Olduğunuzu Takip Ediyor

Android Virüsü Sizin Nerede Olduğunuzu Takip Ediyor

Güvenlik uzmanları tarafından yapılan bir açıklamayla Google Play üzerinden indirilebilen dört uygulamanın, yüklendikleri telefonları gizlice takip ettikleri ve kullanıcılarının lokasyonlarını kaydettikleri ortaya çıktı.

Lookout isimli güvenlik şirketi tarafından yayınlanan bir raporda, yeni bir virüsten bahsedildi. Rapora göre; Overseer isimli zararlı yazılım, yüklendiği Android tabanlı telefonlarda kullanıcılarının lokasyon bilgilerini topluyor ve kaynağı belirsiz üçüncü kişilere gönderiyor. Dahası telefondan kimlere e-posta attığınıza dair bilgileriniz de yine bu yolla çalınabiliyor ve başkalarına gönderiliyor.

Şirketin müdürlerinden Kristy Edwards konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: "Böylesine bilgiler kişilerin güvenliği açısından çok önemli. Elde edilen lokasyon bilgileri ile saldıraya uğraması muhtemel bir kişinin nerede olduğu ve kiminle konuştuğu ortaya çıkabilir."

İçerisinde Overseer bulunan uygulamalardan bir tanesinin Embassy olduğu açıklandı. Kullanıcılarına bulundukları yerde, kendi ülkelerine ait konsolukların nerede olduğunu gösteren bu uygulama aynı zamanda zararlı şeyler için de kullanılıyordu. Oldukça kullanışlı görünen ve tercih edilmesi çok muhtemel duran bu uygulama, indirildiğinde ise çalışmıyordu. Lookout tarafından yayınlanan raporun ardından, ismi geçen uygulamalar Google Play üzerinden kaldırıldı. Yine de güvenlik uzmanları, güvenilirliğine emin olmadığınız uygulamaları edinmemeniz konusunda uyarıyor. 

Android Hummer Virüsü Türkiye'yi Tehdit Ediyor!

Yeni Bir Android Virüsü Telefonunuza Gizemli Aramalar Yönlendiriyor

Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

YORUMLAR