Android'cilere Müjde! Chrome Artık Yüzde 70 Veri Tasarrufu Yapacak

Android'cilere Müjde! Chrome Artık Yüzde 70 Veri Tasarrufu Yapacak

Geçtiğimiz aylarda popüler hatta bir numaralı internet tarayıcı Chrome için veri tasarrufu özelliklerini geliştiren Google, hız kesmeyerek Chrome'un Android versiyonunu daha da geliştirmeye devam ediyor. Yüklenecek olan internet sayfalarındaki verileri daha iyi analiz ederek veri tasarrufu sağlayan Chrome Android, önümüzdeki aylarda yüzde 70'e varan tasarruf oranı yakalayabilecek.

Google'ın resmi olarak açıkladığı bu yeni habere göre yüzde 50'lere varan veri tasarrufu oranı artık yüzde 70'lere kadar çıkacak. Fakat yeni özelliğin hayata geçişi ilk olarak Hindistan ve Endonezya ülkelerinde gerçekleşecek. Belirli bir süre test edildikten sonra ise başarılı bulunması durumunda tüm kullanıcılar bu özelliği kullanabilecek.

Bu sefer sadece Android cihazlarında Chrome tarayıcı kullananları kapsayan bu yeniliğin tam olarak ne zaman geleceği bilinmiyor olsa da, böylesin güzel bir özelliği çıkarmak için Google'ın elini çabuk tutacağını tahmin ediyorum.

Peki Google bunu nasıl başarıyor diye merak ediyorsanız cevap oldukça basit. Cihazlar üzerindeki internet bağlantısının kalitesini kontrol eden Chrome, içeriklerin yüklenmesini buna göre sağlıyor ve böylelikle veri tasarrufu sağlayabiliyor. Peki Chrome'un veri tasarrufu yapması tam olarak ne demek? Pek çoğumuzun da bildiği üzere ülkemizde mobil cihazlarda internet kullanımı oldukça yaygın. Fakat 1 - 4 GB arası paketlerin kullanımı yaygın olduğu için sürekli mobil internet (3G) kullananların internet paketleri ay sonlarına doğru bitiyor ve bir süre sorun yaşayabiliyorlar. Bunun önüne geçmek için genelde ilk yaptığımız şey kullandığımız uygulamaların ne kadar mobil veri tükettikleridir. Gördüğümüz sonuçlara göre internet kullanımımızı biraz daha düzenleyerek bir sonraki ay aynı sorunu yaşamamaya çalışıyoruz elbette. İşte Google'ın yaptığı bu değişiklikler, çok internet tüketen uygulamalar arasında Google Chrome'u alt sıralara indirmek için ve yüzde 70 gibi veri tasarrufu oranları oldukça yüksek. Yani bu özellik herkes için kullanılabilir durumda olduğunda Chrome ile gerçekten veri tüketim miktarları oldukça düşecektir.

Siz Google'ın veri tasarrufu stratejisi ve çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR