Android'in En Tehlikeli Açığı Belirlendi, Aman Dikkat!

Android'in En Tehlikeli Açığı Belirlendi, Aman Dikkat!

Android telefonlarınızı satarken ya da bir arkadaşınıza devrederken, biligilerinizi silmek için kullandığımız "fabrika ayarlarına döndür" seçeneğinin, cihazları tamamen temizlemediği ortaya çıktı. 

Bir telefonu elinizden çıkarırken neler yapılması gerektiğine dair kalame aldığım Eski Akıllı Telefonlarınızdan Kurtulmadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey yazımı hatırlarsınız. Bu yazıda fabrika ayarlarına döndürmenin çok güvenli olmayabileceğini ve olabilmesi muhtemel senaryoları sizlerle paylaşmıştım. Bu olasılıklar artık akademik olarak da doğrulandı.

Android bir cihazı fabrika ayarlarına döndürmenin güvenli olup olmadığını araştıran Cambridge Üniversitesine göre, bu işlemden sonra cihazdaki Google oturum açma anahtarlarının ve verilerin kurtarılma olasılığı yüzde 80. Yani siz ne kadar fabrika ayarına döndürüp cihazı temizledim sansanız bile işlem kolaylıkla tersine döndürülebiliyor.

Bu Android işletim sistemi altyapısının bir açığı olarak üniversitenin araştırmasında ispatlanmış durumda. Açığın kaynağı ise duruma göre değişiyor. Bazı durumlarda üreticilerin gerekli sürücüleri cihaza ilave etmemiş olması, güvenli silmeye engel olabiliyor. Bazı durumlardaysa sorun, tamamen Android sürümünün kendisinden kaynaklanıyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bu incelemede 21 farklı Android işletim sistemine sahip Android 2.3 – 4.3 arası sürümler taşıyan cihazlar kullanıldı. Bu cihazlarda fabrika sıfırlaması yapılsa bile kişi listeleri, bazı görseller, videolar, SMS, e-posta ve Facebook gibi üçüncü parti uygulamaların oturum bilgilerinin silinemediği görüldü.

Testler, Android 2.3.x ve 4.3 arasındaki sürümleri kullanan cihazlarda yapıldığından, Android 5'in aynı sorunu yaşayıp yaşamadığı henüz bilinmiyor.

Daha önce de uyardığımız gibi, telefonunuzu satmadan önce onu elle tamamen temizlemeniz ya da kime sattığınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Android 5.0 Lollipop, Fabrika Ayarları Korumasıyla Birlikte Geliyor

Samsung Galaxy S6 Serisinin İkinci El Dezavantajları

Android Telefon veya Tableti Fabrika Ayarlarına Döndürme

YORUMLAR