Ankara Kızılay’da Patlama Oldu Sosyal Medyaya Erişim Yasağı Geldi (Güncelleme)

Ankara Kızılay’da Patlama Oldu Sosyal Medyaya Erişim Yasağı Geldi (Güncelleme)

Facebok ve Twitter Ankara’da yaşanan yeni bir patlamanın ardından tamamen sessizliğe gömüldü.

Akşam saatlerinde Ankara Kızılay Meydanında otobüs duraklarının olduğu yerde bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından tüm yurtta basın organlarına yayın yasağı gelirken sosyal medyada derin bir sessizliğe büründü. Şu an itibariyle Türkiye’de Faceebook ve Twitter’a girmek mümkün olamıyor. Durum sadece bununla da kalmıyor. İnternet bağlantısının da bölge bölge son derece yavaşladığı haberlerini alıyoruz.

Bu durumla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak kullanıcılarımızdan Facebook ve Twitter’ın tamamen susmuş olduğu doğrultusunda bilgiler alıyoruz. Ankara’daki patlamayla ilgili olarak henüz resmi bir bilgi de yayınlanmadı. Saldırıyı bir üstlenen de olmadı. Ancak haberle ilgilki yayın yasağı da geldiğinden bu bilgilere ulaşmamız mümkün olamayabilir.  

Daha önce yaşanan talihsiz saldırılarda da yayın yasağının ardından Twitter ve Facebok’da yavaşlamalar ve erişim zorlukları yaşanmıştı. Türkiye'de toplumsal olayların ardından gelen yayın yasakları, çoğu zaman sosyal medyanın da kısıtlanmasına sebep olabiliyor. Ancak bu akşamki durumla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Sadece şikayetler artıyor. 

Güncelleme

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Ankara Kızılay'da meydana gelen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi. Geçici yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsadığı öğrenildi. Sosyal medyanın da buyüzden kararmış olabileceği olasılığı konuşuluyor.

Saat 22:18 itibarıyla sosyal medyanın ağırlaştığı şeklinde şikayetler artıyor. Kulanıcılar ağılıklı olarak VPN kullanarak sosyal mecralara girebiliyorlar. 

Saat 22:25 sularında: Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Kızılay'daki patlamayı içeren görüntülerin paylaşılması nedeniyle sosyal medyaya erişim yasağı getirildiği ajanslarca açıklandı.

YORUMLAR