Anne Karnındaki Bebeğin 3 Boyutlu Baskısı Alındı

Anne Karnındaki Bebeğin 3 Boyutlu Baskısı Alındı

3 boyutlu yazıcılar, 2014'le başlayan ve hızla birçok projede kullanılmaya başlayan yeni bir teknoloji olarak hayatımıza girdi. Uzayda el aleti yapımından, dünyada araba kalıbı basmaya kadar onlarca işte kullanılan 3D yazıcıyla son olarak anne karnındaki bir bebek basıldı.

 
Estonya'da yaşanan olay, anne karnındaki fetusun 3 boyutlu olarak taranması ve ardından bu boyut bilgilerinin 3 boyutlu yazıcıya girilmesiyle gerçekleştirildi. Bu yöntemle beraber, başta doktorlar bebeğin fiziksel bir sorunu olup olmadığını kontrol ederken, aileler ise ellerinde 3 boyutlu olarak, bir nevi bebeklerinin heykeline kavuşuyorlar. Anne karnındaki bebeğin 3 boyutlu halinin kalıbını çıkartmak aslında bu yeni teknolojinin küçük bir uygulama alanı. Boyutları taranan insan vücudundaki herşeyi, özellikle de kemik dokusunu üretmek yakın gelecekte yapılacaklar arasında. İnsan vücuduna zarar vermeyen malzemelerden yapılacak bu 3 boyutlu basılmış ürünler birçok hastanın da umudu olabilir.

Evde istenilen bir kalıp basmaktan, üniversitelerde yüksek teknoloji içeren projelere kadar birçok alanda kullanılan ve daha da katlanarak kullanımı artacak olan 3 boyutlu yazıcılar, gelecekte insanoğlunun olmazsa olmazları arasında girecek.

YORUMLAR