Anonymous Bankalara da Saldırdı Türkiye'de Finansal Hayat Durdu

Bugün yaşanan sıkıntıların 14 Aralıkta yapılan siber saldırı ile ilişkili olduğu ve arkasında Anonymous'un olabileceğinden şüpheleniliyor.

Anonymous Bankalara da Saldırdı Türkiye'de Finansal Hayat Durdu

Bugün saat 16.00 itibariyle pek çok bankanın internet sitesine erişim sağlanamadı. Sorunun 14 Aralıkta yapılan siber saldırı ile ilişkili olduğu ve arkasında da Anonymous'un olabileceğinden şüpheleniliyor.

Bankalar henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken bazı bankaların web siteleri normale döndü. Bazıları ise ya hiç açılmıyor ya da çok geç ve yarım olarak açılıyor. Garanti Bankasının internet sitesine de siber saldırı düzenlendi. Saldırının nedeni henüz bilinmezken ne kadar süreceği ise merak konusu oldu. Garanti Bankası yetkilileri erişimle ilgili sıkıntı yaşandığını doğrularken nedeninin araştırıldığını belirtti. Erişim sağlanamayan bankalar arasında Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankaların isimleri yer aldı.

Aslında bu saldırılar 14 Aralık’ta başlamıştı. Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous saldırıları üstlenene kadar da sadece kapalı bir grubun yakından takip ettiği, duyurmaya çalıştığı bu saldırı Türkiye’nin gündeminde pek yer almamıştı. Yetkililer Türkiye’nin tarihinin en büyük ve kapsamlı siber saldırısının ardında Rusya'nın olabileceğine işaret ederken, dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous saldırıyı kendilerinin yaptığını söyledi ve dün bir tweet atarak "Yapan Rusya değildi" dedi. 

Anonymous "IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve hükümet sitelerinizi çökerteceğiz. Havalaanlarınızı, askeri kurumlarınızı ve özel kurumlarla devlet organlarınızı hedef alacağız. Banka altyapınızı yok edeceğiz" tehdidi savurdu. Bugün devam eden saldırıların doğrudan finansal merkezlere yapılmış olması da oldukça düşündürücü.

Anonymous Hakkında Görüşlerinizi Değiştirecek 10 Anonymous Operasyonu

Türkiye’ye Yönelik DDoS Saldırıları ile İlgili Bir Açıklama Yayınlandı

DDoS Nedir, Nasıl Yapılıyor, Korunmanın Bir Yolu Var mı?

YORUMLAR