Anonymous Hacker Grubu Sağlık Bakanlığına Saldırarak Türk Hastaların Bilgilerini Çaldı

Anonymous Hacker Grubu Sağlık Bakanlığına Saldırarak Türk Hastaların Bilgilerini Çaldı

Bu sabah erken saatlerde Sağlık Bakanlığı'na bağlı 33 devlet hastanesine saldırı yapan Anonymous, hastanelerin veri tabanından verileri kopyaladıktan sonra orijinal verileri sildi.

Sabahın erken saatlerinde pek çok devlet hastanesinin sistemine sızmayı başaran bir hacker grubu bilgisayarların veri tabanlarında bulunan verileri kendilerine kopyaladıktan sonra orijinal verileri sildi. Anonymous hacker grubunun üstlendiği saldırıda, binlerce Türk vatandaşın özel bilgileri de hackerların eline geçmiş oldu. Çalınan bu veriler ile hastaların TC kimlik numaralarına, adreslerine ve daha pek çok özel verilerine doğrudan erişmek mümkün. Bilgileri ortalığa saçılan hastalar ise tedirginlik yaşıyorlar.

33 Devlet Hastanesine Girmeyi Başardılar

Anonymous hacker grubu, Sağlık Bakanlığı'na yaptığı saldırı sonucu 33 Devlet hastanesinin sistemine girebilmeyi başardı. Hastanelerin sistemlerinden verilerin silindiği gören yetkililer ise hemen harekete geçerek yedek verileri yüklemeye çalıştı ancak, hacker grubunun verilerin tekrar yüklenmemesi için bir engelleme koyduğu bildirildi. Aralarında Edirne'deki devlet hastanelerinin de yer aldığı bilinen bu 33 devlet hastanesi saldırı sonrası hastaları mağdur etmemek için el ile kayıt almaya başladı.

Bakanlık ne diyor?

Türkiye’deki sağlık kurumlarının veritabanları öğlen saatlerinde ‘hack’lenip internete sızdırıldı. Sızdırılan dosyanın sıkıştırılmış boyutu 1.9 gb’ı buluyor. Verilerde 1 milyonu aşkın hastanın kimlik bilgileri yer alıyor. Bazı sağlık kurumlarının ‘hack’lenmesine ilişkin bakanlık açıklamasında yedekleme mekanizması sayesinde veri kayıplarının önüne geçildiği belirtilirken, en az 1 milyon insanın özel bilgilerinin ifşa edilmiş bulunmasına bakanlık çok değinmedi.

Sağlık Bakanlığının açıklaması şöyle, "Bakanlığımıza bağlı sağlık kuruluşlarımızın bilgi sistemleri dünyanın en gelişmiş güvenlik altyapılarıyla korunmakta olup bu amaçla ‘Sağlık Bilişim Özel Ağı’ oluşturulmuştur. Bu ağ ile birlikte sağlık tesislerinin internet erişimi yüzde yüz güvenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bakanlığımıza bağlı tüm sağlık tesislerinin bu ağa dahil edilmesiyle ilgili altyapı çalışmaları hızla devam etmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

Bakanlığın açıklamasında güvenlik vurgusuna rağmen, 1 milyonu aşkın insanın bilgilerinin hack’lenip sızdırılmış bulunmasına ilişkin bir ifade yer almadı.

Kimliğim Çalınmış Olabilir Mi?

Siber saldırı sonrası tedirginlik yaşayan pek çok vatandaşın aklına ise "acaba kimlik bilgilerim çalındı mı?" sorusu geliyor. Tamindir ekibi olarak ise kimlik bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını internette araştırmamanızı öneriyoruz. Güvenilir olmayan sitelere kimlik bilgilerinizi yazmanız sonucu "gerçekten" kimlik bilgileriniz yine çalınabilir. Eğer kimlik bilgileriniz çalındı mı diye kontrol etmek istiyorsanız bir "e-devlet" şifresi alarak turkiye.gov.tr adresinden adınıza açılmış dava, hesap ve hat gibi bilgileri "güvenli" bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ters bir durum görmeniz durumunda ise polis ile irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye Hackerların En Çok Saldırdığı 4.Ülke Konumunda

BTK’dan Önemli Uyarı: SMS Reklamlarını İptal Ederken Tuzağa Düşmeyin


YORUMLAR