Anonymous Japon Polisini Protesto Ediyor

Anonymous Japon Polisini Protesto Ediyor

Dünya çapındaki sanal eylemleri ile internet kullanıcılarının dikkatini üzerine toplayan hacker birliği Anonymous bu sefer Japonya'yı protesto ediyor. Protesto nedeni ise Japonya polisinin kullanıcıların internette anonim olarak gezinti yapmasını sağlayan bir araç olan Tor'u engelleme kararı. Bu araç kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamanın yanında suçlular tarafından da kötü amaçlı olarak kullanılabilmekte idi. Fakat Japon polisinin aldığı karar ilk olarak sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Sivil toplum örgütlerine yaptığı açıklama ile katılan Anonymous şu sözleri söylüyor:

"Tor sadece bir araç ve her araçta olduğu gibi sorumlu bir şekilde veya sorumsuzca kullanılabilir. "

Anonymous'un bu sözünü somutlaştırmak gerekirse bıçak örneği verilebilir. Günlük hayatta yemek yapmak için kullandığımız bıçak cinayet aracı olarak da kullanılabilmekte; fakat sorumsuz kullanım nedeni ile bıçağın kullanımı tamamen yasaklanmamakta.

Anonymous sözlerine şu şekilde devam ediyor:

"Gerçek şu ki, Tor ağı Tibet gibi baskı altındaki ülkelerde insanların sansürü aşmasını ve dış dünya ile bağlantı kurmasını sağlamakta. Tor güç sahibi insanların etik olmayan eylem ve tavırlarını güvenle deşifre etmektedir. Tor onurlu amaçlar için hergün kullanılmaktadır ve kullanılabilmektedir." 

Hackerlar Tor'u engellemenin insanların baskıcı rejimler altındaki seçeneklerini azaltacağını ifade ediyor ve Japon polisinin ise bu tavrıyla insanların kişisel güvenliklerini korudukları bu aracı çaldığını söylüyor.

Anonymous İsrail'e Ciddi Bir Saldırı Düzenledi

YORUMLAR