Anonymous Siyasi Parti Kuruyor

Anonymous Siyasi Parti Kuruyor

Ünlü hacker grubu Anonymous, yayınladığı yeni bir basın bülteni ile yakın zaman içinde Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösterecek bir siyasi parti kuracağını açıkladı. 

Dünya gündemini değiştiren hack olayları ile gündeme gelen Anonymous, bugüne kadar çok büyük hack işlemleri gerçekleştirdi. Kendilerine hacker yerine hacktivist diyen bu grup, son olarak olarak T.C. Sağlık Bakanlığının veri tabanlarına erişmiş ve Türkiye'deki hastaların bütün bilgilerini internete sızdırmıştı. Anonymous daha önce de YSK'nın seçmen verilerinin internet üzerinden yayınlanmasına ön ayak olmuştu.

Daha birçok farklı eylemi sayılabilecek olan Anonymous, gönderdiği bir basın bülteni ile Amerika'da The Humanity Party yani İnsalık Partisi isimli bir siyasal örgütlenmenin içine gireceğini duyurdu. Yeni partilerinin amacını değişimlerin barışçıl ve hukusal yollardan halledilmesini sağlamak olarak gösterdi. Şu an kendilerince dünya üzerinde değişmesini gerekli gördükleri aksalıkları, hack yoluyla halletmeye çalışan bu grup, eğer girişimleri sonuş verirse, bunu siyasal parti tabanına taşıyacak.

Anonymous siyasi partisinin amacı ne?

ThumP olarak kısalttıkları partiyi temsil edenler, FBNL ya da Five Basic Necessities of Life olarak adlandırdıklar, Hayatın Beş Temel İhtiyacı için savaşacaklarının da altını çizdiler. Bu beş temel ihtiyaç ise şöyle sıralandı: Ücretsiz, sağlıklı yemek ve su, güvenlik ve güvenlikli evler, temel giyinme ihtiyacı, sağlık ve ruhsal iyilik ile eğitim. Gönderilen basın bülteninde dikkat çeken bir diğer bölüm ise şöyleydi: "Ayrıca Anonymous logosu artık siber-terörist saldırılar ve huzur ile kişisel güvenlik karşıtı olaylarla ün kazanmış durumda. Bugün resmi olarak açıklıyoruz ki; Anonymous logosu kullanılan her girişim, bizim protestolarımızı ve değişim isteklerimizi temsil etmiyor. Bugün itibariyle Anonymous logosunun göz dağı verme ve korkutma amacıyla kullanılmasının sonu gelmiştir. Bu yıkıcı ve zarar verici girişimler, insanların bir araya gelmesini engelliyor."

ThumP girişiminin duyurusu için hazırlanan videoda, bu partinin herhangi bir parasal yardımı çeşitli yolsuzluk girişimleri olabileceği için kabul etmediği de söyleniyor. Bir başkanı olmadığı söylenen ve üyelerinin büyük çoğunluğu ABD dışında olan Anonymous'un politika arenasında başarılı olup olmayacağını bilemiyoruz. Ancak ThumP girişimi başarılı olursa, ABD'de internet üzerinden kurulan ilk parti olma unvanına da kavuşacak. Üstelik halihazırda ABD'de devam eden başkanlık seçimlerinde yarışan Bernie Sanders'ın görece başarısı da ThumP için bir ışık olarak gösterilebilir. Keza bütün başkan adaylarından çok başka söylemlerle halkın önüne çıkan Sanders, ABDli gençlerin aradığı yeni soluk olarak gösterilmişti. 

Öte yandan, internet yasaklamaları ve özgürlükleri için kurulan ilk parti ThumP değil. 2006 yılında bir grup İsveçli genç, ülkedeki telif hakkı kısıtlamaları sebebiyle Korsan Partisi isimli nir siyasal parti kurmuşlardı. Katıldıkları ilk seçimlerde büyük başarı kazanan Korsan Partisi, daha sonra Avrupa'nın başka ülkelerine de yayılmış ve bir ara Avrupa Parlementosu'nun en büyük grubu haline gelmeyi başarmıştı. 

Partinin manifestosunu anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Anonymous Hacker Grubu Sağlık Bakanlığına Saldırarak Türk Hastaların Bilgilerini Çaldı

Anonymous Bir Ay Boyunca Bankalara DDoS Saldırısı Yapacağını YouTube'dan İlan Etti

Anonymous Türkiye'yi Açık Bir Şekilde Tehdit Etti

YORUMLAR