Antik Çağın Önemli İcadı Sürdürülebilir Enerji Projesi Oldu

Antik Çağın Önemli İcadı Sürdürülebilir Enerji Projesi Oldu

Çevreyi koruyan ve tamamen masrafsız olan sistemlerle Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknoparkı'nda geliştirilen "mikrohes" projesi, düşük seviyedeki suyu yükseğe taşımak için kullanılıyor. Böylece pahalı pompalama sistemlerine gerek kalmıyor.

Su kaynağı eğimli koşullarda (A noktasından B noktasına) su taşımak için kullanılan bu antik sisteme "Arşimet Burgusu" adı veriliyor. Bu sistem HES santralleri için de kullanılabilecek ve bu sayede düşük seviyeli su kaynaklarının verimli olarak değerlendirilmesi mümkün olabilecek.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, söz konusu mekanizma prototip çalışmasının ardından, Sapanca Belediyesi'nin Kurtköy Deresi Vadisi rekreasyon alanına kurulacak. Antik buluş, bu denemenin ardından vadinin ve mesire yerlerindeki lokantaların aydınlatılması ile birlikte köy camisinin elektrik ihtiyacı için kullanılacak.

Ajansa açıklama yapan mühendis Emin Akçamur, 2010 yılında Kütahya'da HES yapımıyla faaliyete başladıklarını anlattı ve HES'lerin çevreyle olan ilişkisi dolayısıyla yaşanan sorun ve tartışmaların, artık uzmanları alternatif çözümler üretmeye zorladığını söyledi.

Arşimet Burgusu Nasıl Çalışır?

Arşimet Burgusu, antik dönemin önemli buluşlarından birisi ve oldukça basit bir makine olarak tanımlanabilir. İlk kullanldığı antik çağlardan sonra 1819 tarihinde ünlü mühendis Navier, Arşimet Burgusunun yeniden su değirmeni olarak kullanılabileceğini ortaya atmıştı. 1990 yılında Radlik ve Brada isimli bilim insanları, Arşimet burgusunun türbin olarak çalışabilmesi için bir düzenek geliştirmişler ve sistemin faydalı olarak kullanılabilmesi için patentini almışlar. Bu sistem, hala Avrupa'da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Formik Asitten Güç Alan Otobüs Geliştirildi

Artık Oturduğunuz Yerden Elektrik Üretebileceksiniz

Bilim İnsanları Elektrik Üreten Yün Geliştirdi

YORUMLAR