Antoni Gaudi Kimdir?

Antoni Gaudi Kimdir?

Google'ın dünya çapında etkiler uyandıran sanatçıları ve bilimadamlarını Doodle'ları ile unutmadığını hepimiz biliyoruz. Özellikle tıp, eğitim, mimari, görsel sanatlar ve müzik gibi konularda daha önce pek çok değerli isime Doodle hazırlayan şirket şimdi de Antoni Gaudi için yukarıda görebileceğiniz çalışmayı gerçekleştirdi. Peki Antoni Gaudi'yi daha önce hiç duymadık, kimdir diyorsanız sizin için bir kaç bilgi verelim.

1852 yılında Katalonya'da hayata gözlerini açan Gaudi, yıllar süren eğitimi ve askeri hizmeti sonrasında Art Nouveau adı verilen İspanyol kökenli akımın ilk öncülerinden birisidir. Barcelona'da tanınan pek çok ünlü eserin mimarı olan Gaudi, yapımı 100 yıldan uzun süredir hala devam eden La Sagrada Familia katedralinin de mimarıdır.

Yaşadığı dönemde konuşulması yasak olan Katalanca'yı konuştuğu için tutuklandığı ve sorunlar yaşadığı bilinen Antoni Gaudi, maalesef La Sagrada Familia katedralinin planlarını tam anlamıyla bitiremeden bir trafik kazası sonucu vefat etmiştir. Eserin yapımı günümüzde de sürmektedir ancak maddi sıkıntılar nedeniyle inşaatın tamamlanmasında sıkıntılar olduğu bilinmektedir.

CyanogenMod 10.1.0 son sürümü yayınlanacak

YORUMLAR