AOC, 200 Hz'lik Süper Oyun Monitörünü Tanıttı

AOC, 200 Hz'lik Süper Oyun Monitörünü Tanıttı

Tayvan merkezli görüntü paneli üreticisi AOC, 200 Hz gibi oldukça yüksek bir yenileme hızı sunan yeni oyun monitörü AG352QCX ile monitör piyasasına bombayı bıraktı. Refresh rate - yenileme hızı bir monitörün veya görüntü panelinin ekrana ne sıklıkla görüntü sinyali verdiğini ifade ediyor. Eğer görüntü kaynağı her saniye yeterince yüksek kare oluşturup görüntü paneline iletebiliyorsa ve görüntü paneli çizilen kareleri yeterli yenileme hızıyla gösterebiliyorsa görüntü o kadar akıcı oluyor. Fakat görüntü panelinin yenileme hızı görüntü kaynağının ürettiği kare sayısından düşük kalıyorsa görüntüde "tearing" olarak adlandırılan yırtılma şeklindeki deformasyonlar baş gösteriyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için ise V-Sync özelliği kullanılıyor ve oyunlardaki kare hızı belli bir seviyeye sabitleniyor.

Günümüzde monitörler ve televizyonlar genel olarak 60 Hz yenileme hızına sahipler. Saniyede 60 kare hızıyla çalışan oyunları oynarken bu yenileme hızı bize yeterli oluyor. Fakat bilgisayar donanımlarının gelişmesine bağlı olarak oyunlar 100'ün üzerindeki kare hızlarına rahatça çıkabiliyorlar. Bu durumda 60 Hz'lik bir monitör veya televizyonda yırtılmalar oluşuyor. Bu nedenle artık klasik 60 Hz limitinin üzerine çıkan teknolojilere önem verilmekte. İşte AOC AG352QCX bu amaçla üretilmiş bir monitör.

AOC AG352QCX, 35" boyutuyla dev bir monitör. Kavisli şekilde tasarlanmış monitör MVA türünde bir panele sahip ve 21:9 görüntü formatını kullanıyor. 2560x1080 maksimum çözünürlük ise bu monitör için biraz düşük kalmakta; lakin daha küçük ekran boyutuna sahip olan monitörler 4K çözünürlüğü desteklemekteler. AMD FreeSync teknolojisini destekleyen monitör 200 Hz yenileme hızına herhangi bir hızaştırma işlemi uygulanmadan çıkabiliyor. AG352QCX, 4 ms tepkime süresine sahip. Oyun monitörlerinde 5 ms altındaki tepkime süreleri makul değer olarak görülüyor.

AG352QCX Avrupa'da 799 € satış etiketiyle Aralık ayında satışa çıkacak.

24 İnçlik Bu Monitörü Cebinize Koyun İstediğiniz Yere Kurun

Samsung Kuantum Noktacıklı Kavisli Monitörünü Piyasaya Sürüyor

YORUMLAR