App Store 2020 Yılında 5 Milyon Uygulamaya Ulaşacak

App Store 2020 Yılında 5 Milyon Uygulamaya Ulaşacak

App Store için uygulama geliştiren biriyseniz Apple'ın ne kadar katı kuralları olduğunu bilirsiniz. Milyonlarca uygulamanın bulunduğu App Store'a her gün onlarca uygulama ekleniyor ve bunlar sıkı denetimlerden geçiyor. Son zamanlarda konuyla ilgili Apple'ın küçülmeye gideceğine dair haberlerde yapılıyordu ama hiç beklediğimiz gibi olmadı. Tam tersine App Store uygulamaları hiçbir yavaşlama emaresi göstermiyor. Sensor Tower'ın araştırmasına göre ise 2020 yılında App Store uygulamalarının sayısı 5 milyona çıkacak.

Habere konu olan bilgiler Sensor Tower isimli firmanın yaptığı analizler sonucunda ortaya çıktı. Önümüzdeki 4 yıl boyunca uygulama marketinin büyüklüğü mevcut durumun iki katından fazla olacak. 2016 yılının sonuna doğru App Store'da 2.93 milyon uygulama olması beklenirken, tüm kategorilerde uygulamaların 2020 sonunda yüzde 73 büyüyeceği ön görülüyor.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere, serüvenine 2008 yılında 5000 uygulama ile başlayan App Store, 6 yıllık süre içerisinde 1 milyon uygulama barajını aşmayı başarmış. Bunun yanında 2016 yılından 2020'ye kadar olan tahminler göz önüne alındığında, geliştiricilerin uygulama marketine göstereceği ilgiye bağlı olarak yüzde 73 bir büyüme oranı söz konusu olabilir. Peki kategorilerde durum nasıl olacak?

App Store'da önümüzdeki dönemlerde yeni bir uygulamayla karşılaşacağız. Uygulama marketi yeni bir uygulama eklendiğinde sponsorlu içerikler sunmaya başlayacak ve uygulama adı, anahtar kelime gibi kıstaslar eklendiğinde bazı yapımları üst sıralara taşıyacak. Fakat yukarıdaki grafiğe bakıldığında oyun kategorisinin ne kadar yükseldiğini görüyorsunuz değil mi? Sadece Mayıs 2016'da 21.000'e yakın oyun eklenmiş. Bu da demek oluyor ki rekabetin yoğun yaşandığı alanlarda kaliteli içerikleri ya göremeyeceğiz ya da sponsorlu içerik olmasını bekleyeceğiz. 

Gelecek neyi gösterir bilinmez ama App Store gibi bir mağazanın çöplüğe dönüşmesini kimse istemez. Umarız Apple sıkı önlemlerle bu büyümenin kontrollü olmasını sağlar. 

Apple Enerji Sektörüne Giriyor

Apple Yapay Zeka Çalışmaları Yapan Bir Şirketi Satın Aldı


YORUMLAR