App Store Uygulama Mağazası Tarihin En Büyük Güvenlik Çöküşünü Yaşıyor

App Store Uygulama Mağazası Tarihin En Büyük Güvenlik Çöküşünü Yaşıyor

Apple, Çin'de bazı iPhone ve iPad kullanıcılarının yüklediği uygulamalarda cihaza zarar veren yazılımlar bulunduğunu saptadı ve bu yazılımların yok edilmesi için harekete geçti.

Apple, siber korsanların uygulama geliştiricileri ikna edip, cihazlara virüslü yazılımlar yerleştirdiklerini iddia ediyor. Apple’ın iddiasına göre XcodeGhost olarak bilinen bir kötücül yazılım, siber saldırganların tüm App Store’a giren Apple cihazlardan kişisel veri toplamasını sağlıyor. Uygulama mağazasında ilk hedef Angry Birds olmuş.

Apple Angry Birds benzeri oyunların yanı sıra WeChat, müzik indirme programları ve Uber benzeri taksi kiralama uygulamalarının etkilendiğini de saptamış. Bu arada aslında bu tehdit sadece Çin’e yönelik değil. Sadece yüksek oranda Çin’de yaşanan bir sıkıntı olarak açıklandı. Apple cihazlarındaki şüpheli faaliyetleri soruşturan güvenlik şirketi, App Store kullanıcılarını küresel olarak uyardı. Bu yazılım daha çok SIMLock kullanmayan iPad ve iPhone’lara yönelik geçekleşiyor.

Apple için bir başka şok edici güvenlik haberi de 50 bin kadar iTunes hesabının kredi kartı bilgilerinin çalınması oldu. TaoBao adlı Çin'in en büyük açık artırma sitesinde bu iTunes hesapları kredi kartı bilgileriyle birlikte 15 sentten başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı.

WhatsApp Web'de Önemli Güvenlik Açığı!

Türkiye Siber Savaşçılar Yetiştirmeye Başladı

YORUMLAR