Apple, 1 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Sahip İlk Şirket Olabilir

Apple, 1 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Sahip İlk Şirket Olabilir

Teknoloji devi Apple, merakla beklenen yeni cihazlarının lansmanını Salı günü gerçekleştirdi. Tam bir gövde gösterisi şeklinde geçen günün ardından Apple hisselerindeki değer artışı gündeme geldi. Son hamlesiyle Apple’ın piyasa değerinin 1 trilyon dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Reuters’ın haberine göre ilk iPhone modelini 9 Ocak 2007 tarihinde tanıtan Apple, piyasaya yeni bir telefon sürdüğü her yıl borsada işlem gören hisselerini yaklaşık yüzde 33 değerlendirdi. Şu an 930 milyar dolar düzeyinde toplam hisse değerine sahip olan Apple’ın bu yıl da hisse değerlerini benzer oranlarda artırması muhtemel. Ancak onuncu yılına giren şirketin bu yıl da benzer bir değer artışı yakalaması durumunda bir rekora imza atılacak. Apple hisse değerini yüzde 20 bile artırsa piyasa değeri 1 trilyon dolara çıkacak ve bu rakamı yakalayan ilk halka açık şirket olacak.

Apple geride kalan on yılın yedisinde hisselerini artırırken üç yılda düşüş yaşadı. Yılbaşından bu yana New York Borsası’nda yüzde 37 değer kazanan ABD merkezli şirket yüzde 20 değer kazanması halinde piyasa değerini 13 haneli rakamlara çıkaran ilk halka açık şirket olarak tarihe geçecek. Apple’ın tanıtım gününde hisseler 160.86 dolardan kapanmıştı.

iPhone 8 ve iPhone X Lansmanı Sonrası Apple Hisseleri Düştü

Apple, Türkiye'de iPhone Fiyatlarında İndirime Gitti

YORUMLAR