Apple 15 Milyar Dolarlık Borcunu Ödemeye Başladı

İki sene boyunca İrlanda ile mahkemelik olan ve en sonunda davayı kaybeden Apple, İrlanda'ya olan borcunu ödemeye başladı. Vergi avantajlarından yararlandığı ifade edilen şirket, bu davada haksız bulunmuştu.

Apple'ın 2003'ten 2014'e kadar İrlanda'da yasadışı vergi avantajlarından yararlandığını söyleyen Avrupa Komisyonu, davayı 2016 yılında açmıştı. Rekabet Komiseri Margrethe Vestager yaptığı açıklamada Apple'ın düşük kurum vergilerinden faydalandığını ve bu sebepten dolayı da şirketin gerekli vergiyi ödemediğini söyledi. 

Dava sırasında hukuka aykırı bir durumda bulunmadığını savunan Apple, ödemesi gerektiği vergileri ödediğini ve satış işlemlerinde sorun olmaması gerektiğini belirtmişti. Ancak iki yıllık süreç sonucunda Avrupa Adalet Divanı Apple'ı haksız buldu ve şirkete 15 milyar dolarlık bir ceza kesti.

İrlanda'ya ilk olarak 1.7 milyar dolar ödeyen ABD'li şirketin bu cezasını tam olarak ne zaman ödeyeceği belli değil. Ancak Euro bazında kesilen cezayı Dolarla kıyasladığınızda miktar daha da artıyor. Yani döviz kurlarından olumsuz etkilenen Apple'ın kısa sürede borcunu ödeyeceği dile getiriliyor.

Son olarak Avrupa hükümetleri bir daha böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ipleri sıkı tutuyorlar. Büyük teknoloji şirketlerine karşı vergi reformu hakkında görüşme sürdüren Avrupalı ülkeler, şirketlerin düşük kurum vergisi göstermesine olanak sağlamayacak gibi gözüküyorlar.