Apple, 2015'in En İyi Uygulamalarını Seçti, İşte O Uygulamalar!

Apple, 2015'in En İyi Uygulamalarını Seçti, İşte O Uygulamalar!

Apple Design Awards yani Apple Tasarım Ödülleri, her sene Apple tarafından düzenlenen WWDC etkinliğinde açıklanıyorlar ve Apple’ın kendi platformları için hazırlanmış olan oyun ve uygulamalar içerisinden en dikkate değer olanlarını bu sayede görebiliyoruz. Tabii ki şirketin bu değerlendirmeyi yaparken değerlendirdiği pek çok kriter de mevcut. Bu kriterler arasından tasarımdan tutun da kullanıcıya sunduğu genel deneyim ve performansa, uygulanan yeniliklere kadar onlarca farklı nokta mevcut. Lafı çok uzatmadan hemen WWDC 2015’te Apple tarafından seçilen uygulamaları kısaca listeleyelim.

Shadowmatic

Shadowmatic, son dönemlerde ortaya çıkmış en ilginç oyunlardan birisi. Oyundaki temel amacımız, bize verilen nesnelerin gölgelerini kullanarak anlamlı şekiller elde etmeye çalışmak. Her ne kadar ilk bakışta biraz kolay gibi görünse de, ilerleyen bölümlerde anlamlı nesneler yaratmak daha zor hale geliyorlar ve bu nedenle oyununuz esnasında hatırı sayılır bir vakit harcayacağınızı söyleyebilirim.

Metamorphabet

Aslında oldukça etkileyici bir bulmaca oyunu olduğunu söyleyebileceğim Metamorphabet, harfleri çocuklara öğretebilmek için hazırlanmış minik oyunlar arasında fakat Türkçe desteği olmaması nedeniyle ülkemizdeki kullanımı pek de mümkün olmayacaktır. Yine de yaratıcılık ve tasarım bakımından oldukça üstün bir uygulama olduğunu eklemek gerekiyor.

Robinhood

Bu uygulama da maalesef ülkemizde aktif olarak kullanılamıyor ve sadece ABD ile kısıtlı. Uygulamanın temel amacı, her hisse senedi transferinde 10 dolar ödenmesinin önüne geçmek ve böylelikle kazancı biraz daha arttırabilmek. Bilhassa portföy yöneticilerinin beğeneceklerini düşünsem de Türkiye’deki borsalar için kullanılamıyor.

Affinity Designer

Affinity Designer uygulaması da ödül alanlar arasında fakat 40 dolara yakın fiyatıyla bu konuda uygun ücretler arayanların beklentilerini karşılamayacaktır. Hem iOS hem de OS X işletim sistemleri üzerinde kullanılabilmesi sayesinde belki ilginizi çekebilir diye düşünüyorum.

Crossy Road

Son zamanların en popüler oyunlarından Crossy Road’un zaten bu listeye girmemesi beklenemezdi. Karakterlerimizi yolun karşı tarafına geçirmek için büyük bir mücadele içerisine girdiğimiz oyun, hem giderek artan zorluk ve heyecan seviyesi, hem de açılan karakterler sayesinde en ilgi çekici oyunlardan birisi haline geliyor.

Fantastical 2

Fantastical 2 uygulaması oldukça etkili ve kolay bir şekilde kullanılabilen bir ajanda ve takvim uygulaması olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar ücretli olsa da bütün planlamalarınızı düzenlemenize izin vermesi ve bunu yaparken size destek olarak tüm araçları hemen elinizin altına sunması sebebiyle satın almayı düşünebilirsiniz.

Workflow

Bir verimlilik uygulaması olarak hazırlanmış olan Workflow, kişi listelerinizden tutun da sosyal ağ hesaplarınıza, bulut depolama servislerinize ve fotoğraflarınıza kadar çok çeşitli işler arasında bir bağlantı kurulmasına yardımcı oluyor ve tek bir cihazdan onlarca farklı görevin tamamlanabilmesine izin veriyor. Koordine görev tamamlama gibi bir misyonu olan uygulamanın tüm detaylarına inceleme sayfasından ulaşmayı unutmayın.

Does Not Commute

Does Not Commute, hem kendi kendinize trafik yarattığınız hem de bu trafiği çözerek içerisindeki aracınızı hedefinize ulaştırmaya çalıştığınız enteresan bir oyun. Oyunun eski tarzı ve sevimli grafikleri, kolay kontrolleri ve etkileyici oynanışıyla birleştiğinde, oldukça yenilikçi bir oyunla karşı karşıya olduğumuzu da anlıyoruz.

Vainglory

MOBA oyunları son zamanlarda tüm oyuncuların severek oynadıkları oyun türleri arasında yer alıyor ancak mobil sistemlerde ilginizi çekecek MOBA’lar bulmak da bir o kadar zor. Vainglory bunların arasından kolayca sıyrılıyor ve hem grafikleri, hem ses öğeleri hem de oynanışıyla MOBA severlerin iPad’lerinin başından kalkmamalarını garanti ediyor.

Pacemaker

İçinizdeki DJ’i ortaya çıkarmak için bir müzik mixleme uygulaması arıyorsanız, Pacemaker sizin için hazırlanmış demektir. Uygulamanın sahip olduğu çok sayıda detay ve iTunes müziklerini kullanabilme yeteneği sayesinde bir an önce farklı müzikleri birbirleriyle mixlemeye başlayabilirsiniz.

Elementary Minute

Elementary Minute bir bilgi yarışması uygulaması denilebilir. Oldukça ilginç sorular soran ve bunu matematikten tutun da fiziğe kadar çok farklı daldaki bilgilerle pekiştiren uygulama, maalesef tamamen İngilizce ve bu nedenle ülkemizdeki kullanıcıları biraz zorlayabilir.

jump – O

Karakterimiz olan küçük topu bir an önce hedefine ulaştırmaya çalıştığımız jump – O, hem minimalist tasarımı hem de kaliteli hazırlanmış oyun yapısı sayesinde bahsedeceğimiz ödül alan son uygulama. Puzzle ve beceri oyunlarından hoşlananların denemeden geçmemelerini öneriyorum.

iOS 9'dan Önce Biraz Daha iOS 8 Alır mıydınız? 30 Haziranda iOS 8.4 Geliyor

İşte Apple iOS 9'un Hiç Bahsedilmeyen Bazı Özellikleri

İşte iOS 9 ile Uyumlu iPhone, iPad ve iPod Modelleri

YORUMLAR