Apple, 2016 Yılında Mobil Ödeme Sistemiyle Çin Pazarına Açılmayı Planlıyor

Apple, 2016 Yılında Mobil Ödeme Sistemiyle Çin Pazarına Açılmayı Planlıyor

Apple'ın 2015 yılının ortalarında tanıttığı mobil ödeme sistemi Apple Pay tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Tim Cook'un yönetiminde olan Apple şirketi, 2016 yılında Çin pazarına açılarak Apple Pay'in kullanıcısı sayısını ikiye katlamak istiyor.

Apple Pay, temassız olarak seçili terminallerden ödeme yapabileceğiniz bir ödeme sistemi. NFC teknolojisiyle çalışan bu sistem iOS'e tanımlı banka hesaplarınızı otomatik olarak açarak size saniyeler içinde ödeme yapma imkanı sağlıyor. Yurtdışında yavaş yavaş yaygınlaşan bu sistem henüz sağlıklı bir şekilde ülkemizde kullanılamıyor. 

Apple, güvenli ve hızlı ödeme sistemi olarak tanımladığı Pay'i zaten 4 farklı ülkede test ediyordu. Onlarca bankayla anlaşmalı olan dev teknoloji şirketi, çok ziyaret edilen mağazalara kendi prestiji için temassız ödeme sistemi okuyucu terminal sağlıyor. Yani 4 farklı ülkede test aşamasında her şey yolunda gözüküyor. Bu kadar sağlam bir altyapı ile kurulan Apple Pay, 2016 yılında daha büyük kullanıcı sayılarına ulaşacak.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin de mobil ödeme sistemi olarak Union Pay kullanılıyor. Fakat Apple çok güvendiği ödeme sistemini de bir an önce Çin'de aktif hale getirmek niyetinde. Bunu tek başına yapamayacağı için köklü ödeme sistemi olan Union Pay ile ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre 2016 yılı içerisinde Union Pay'in tüm ödeme noktalarından Apple Pay'de hizmet verebilecek. Yani Apple yeni bir altyapı hazırlamadığı gibi hızlı bir şekilde Çin'de faaliyete başlayacak.

Sizce Apple'ın mobil ödeme sistemi ne kadar başarılı?

Apple ile Samsung Tamamen Bağlarını Koparıyorlar!

Apple TV'nin İlk Türk Oyunu Lumino!

YORUMLAR