Apple, 2017 Yılı 2. Dönem Şeffaflık Raporu'nu Yayınladı

Apple, 2017 Yılı 2. Dönem Şeffaflık Raporunu Yayınladı

Amerikan teknoloji devi Apple, 2017 yılının ikinci dönemine ait Şeffaflık Raporu'nu yayınladı.  1 Temmuz 2017 ile 31 aralık 2017 tarihlerini kapsayan raporda, şirketin 'ulusal güvenlik' adı altında aldığı taleplerde yüzde 20 oranında artış yaşandığı belirtiliyor.

25 Mayıs’ta Avrupa’da yürürlüğe giren General Data Protection Regulation (Genel Veri Koruma Yasası) çerçevesinde, kullanıcıların kişisel verileri üzerinde daha fazla hakimiyet kurmalarını sağlayacak “Veriler ve Gizlilik” hizmetini devreye sokan Apple, 2017 yılının ikinci dönemine ait Şeffaflık Raporu’nu yayınladı.

ABD’li şirket, 2017’nin ikinci yarısında müşterilerin kişisel verileriyle ilgili 3,358 talep almış. hükümetlerin ve özel kuruluşların, talep ettiği müşteri bilgileri arasında, iCloud’da saklanan fotoğraflar, takvim, kişi listesi ve e-posta gibi veriler yer alıyor.

Apple, şeffaflık raporunda aldığı taleplerin toplam 224'üne itiraz ettiğini ve söz konusu davaların 600'üne hiçbir veri sunmadığını açıkladı. Şirket, 309,362 cihaza erişim izni isteyen 29,718 talep alırken, bunların yüzde 79’unu yerine getirmiş. 

Raporda, Apple’ın ‘ulusal güvenlik’ adı altında altığı taleplerde yüzde 20 oranında bir artış yaşandığı belirtiliyor. Şirket,  ulusal güvenlikle ilgili soruşturmaların bir parçası olarak kullanıcı verilerine yönelik talepler aldığını ve bununla ilgili herhangi bir spesifik bilgiyi paylaşamayacağını söylese de, istenilen 16 bin hesabın 8 binden fazlasını kolluk kuvvetleriyle paylaşmış.

“Apple olarak, ürün veya hizmetlerimizden herhangi biri için asla bir arka kapı ya da genel bir giriş parolası oluşturmadık. Hükümetlerin Apple sunucularına doğrudan erişmesine asla izin vermedik. Ve asla da izin vermeyeceğiz”  diyen Apple, bir talebin geçerli bir yasal dayanağı yoksa ya da aşırı geniş kapsama sahip olduğunu düşündüklerinde talebe itiraz ettiklerini veya reddettiklerini açıkladı. 

Apple’ın yayınladığı 2017 yılının ikinci dönemine ait Şeffaflık Raporu’na bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak şirket, bir sonraki şeffaflık raporlarında hükümetler tarafından Apple’a iletilen App Store’dan uygulama kaldırma taleplerinin de yer alacağını duyurdu.