Apple, 2019 Yılına Sert Bir Giriş Yaptı!

Apple, 2019 Yılına Sert Bir Giriş Yaptı!

Apple CEO’su Tim Cook, hissedarlara yazdığı mektupta, şirketin 2019’un ilk çeyreğinde yaklaşık 84 milyar dolarlık bir gelir beklediğini söyledi. 18 yıldır ilk kez gelir görünümünü düşüren şirket, bunun nedeni olarak iPhone’lara olan düşük talebi ve akıllı telefon pazarındaki daralmayı gösteriyor. 

ABD’li teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, 29 Aralık’ta sona eren 2019 birinci çeyrek mali yılına ilişkin bir mektup kaleme aldı.

Söz konusu dönemde yaklaşık 84 milyar dolar gelir beklediklerini söyleyen Cook, bu rakamın yüzde 38’i kadar brüt kar hedeflediklerini belirtti. Şirketin bir önceki satış tahmini ise 89 milyar ila 93 milyar dolar arasındaydı. 

18 yıldır ilk kez gelir tahminini düşüren Apple, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 88.3 milyar dolarlık satış yapmıştı. Buna rağmen şirketin giyilebilir ürünlerden, bilgisayarlardan ve hizmet bölümlerinden elde ettiği gelirler yıllık bazda yaklaşık yüzde 19 oranında artış gösterdi. 

Gelişmekte olan pazarlardaki ekonomik zayıflığın tahmin edilenden çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu dile getiren Cook, Çin’deki iPhone satışlarının beklentilerin çok gerisinde kaldığını belirtti.

Çin ve diğer gelişmekte olan piyasaların, bir önceki yılın aynı dönemine göre iPhone gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturduğunu söyleyen Apple CEO’su, bu pazarların iPhone gelirlerinde yıllık bazda görülen düşüşlerin büyük kısmını üstlendiğini ifade etti.