Apple 440 Milyon Dolarlık Cezayla Karşı Karşıya

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, ülkenin en büyük teknoloji şirketi Apple'a 440 milyon dolarlık ceza kesti.

virnetx apple 440 milyon dolar

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, ülkenin en büyük teknoloji şirketi Apple'a 440 milyon dolarlık ceza kesti. Cezanın sebebi ise Apple'ın, VirnetX isimli şirkete ait olan patentleri ihlal etmesi olarak gösterildi.

CNN tarafından aktarılan haberde, uzun süredir devam eden duruşmanın nihayete erdiği belirtildi. VirnetX isimli patent şirketi, elinde bulundurduğu bazı hakların Apple tarafından ihlal edildiğini dile getirerek, yüklü meblağ içeren bir dava açmıştı. Davanın VirnetX lehine sonuçlanmasının ardından şirketin borsadaki değeri e ansızın yüzde 12 seviyesinde yükseldi.

VirtnetX, Apple şirketine iphone ve ipadlerde yer alan FaceTime ve Vpn uygulamalarında patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. 2010 yılından beri devam eden dava Apple'ın aleyhine sonuçlandı. Davayı kazanan şirketin 2018 yılı geliri 63 bin dolar olarak açıklanmıştı.

440 milyon dolar tazminatla sonuçlanan dava sonuçlanmış olmasına karşın, VirnetX ve Apple arasındaki mücadele sonlanmadı. VirnetX, FaceTime ve VPN uygulamalarının yanı sıra başka konularda da Apple'a dava açmıştı. Yani VirnetX aldığı 440 milyon doların yanı sıra devam eden bir başka davadan da yüklü miktarda tazminat elde edebilecek konuma geldi.

YORUMLAR