Apple, 500 Milyon Dolar Ödemeye Mahkum Edildi

Apple 500 milyon


Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, üç farklı uygulamasında kullandığı kimi özellikler sebebiyle VirnetX isimli şirkete 502,6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Yaklaşık 8 yıl önce Teksas’ta VirnetX tarafından açılan dava, uzun yıllardır devam ediyor ve bir türlü karara bağlanamıyordu. En sonunda Teksas Eyaleti Federal Bölge Mahkemesi yaptığı incelemelerin ardından kararını açıkladı. Apple’ın FaceTime, iMessage ve VPN on Demand uygulamalarında VirnetX’e ait 4 farklı patenti ihlal ettiğini söyleyen mahkeme, VirnetX’i haklı buldu.

2010 yılında başlayan ve Apple’ın patentle sahiplenilmiş teknolojileri izinsiz olarak kullanması üzerine kurulan davada, söz konusu patentlerin internet üzerinde güvenli şekilde kullanılmak için geliştirilen teknolojileri kapsadığı söyleniyordu.

Patent dairesi, yerel mahkemeler ve bölge mahkemesi gibi kurumların arasında dolaşan dava dosyası, en sonunda mahkeme tarafından karara bağlanmış ve jüri, Apple’ın 302 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Jüri kararının ardından mahkeme yargıcı cezayı 439,7 milyon dolara çıkarmış ve Apple kararı temyize götürmüştü. Temyiz başvurusunu inceleyen bölge mahkemesi, 502 milyon dolarla davayı sonuçlandırdı.

YORUMLAR