Apple, 7. Nesil iPod Touch Üzerinde Çalışıyor Olabilir 

Apple Yedinci Nesil iPod Touch 1

Apple, son iPod Touch modeli olan 6. nesil iPod Touch’ı 2015 yılında piyasaya çıkarmıştı. 2015’ten sonra ise bir daha yeni bir iPod Touch modeli görememiştik. Bu nedenle Apple’ın, şirketin efsanevi müzik oynatıcısının üretimini sonlandırdığı tahmin ediliyordu. Şimdilerde ise Apple’ın yeni bir iPod Touch modeliyle karşımıza çıkabileceği yönünde iddialar ortaya atıldı.

İddiaların sahibi olan Japonya merkezli Mac Otakara adlı web sitesi, bugün yayınladığı bir haberde teknoloji devinin, Apple Music gibi servislere bağlanmak için bir geçit görevi görecek yeni bir iPod Touch modeli geliştirdiğini bildirdi. Sitede, CES 2019’da yer alan birçok Apple tedarikçisinin yedinci nesil iPod Touch’tan bahsettiği belirtiliyor.

Apple, 2015 yılında 6. nesil iPod Touch’ı piyasaya çıkardığında oldukça başarılı olmuştu. Cihazın 199 dolarlık (yaklaşık 1.085 TL) fiyata sahip olan 32 GB’lık versiyonu, bir dizi dijital servis arasında en uygun fiyatlı mobil erişim noktasını temsil ediyordu. iPod’u dijital müziğin dönüşümünde önemli yapı taşlarından biri haline getirmeyi başaran Apple, ilerleyen yıllarda akıllı telefonların giderek yaygınlaşmasıyla iPod’un gözden düşmesine engel olamadı.

Apple Yedinci Nesil iPod Touch 2

iOS işletim sistemiyle çalışan mevcut 6. nesil iPod Touch, Wi-Fi aracılığıyla Apple Music servisine erişebiliyor ve cihaza App Store üzerinden uygulamalar satın alınarak indirilebiliyor. Şimdiye kadarki en güncel iPod modeli olan 6. nesil iPod Touch, iPhone 6’da da kullanılan dört yıllık A8 işlemcisine, 8 MP kameraya ve 4 inç’lik bir ekrana sahip. Bu da cihazı, Apple’ın iOS ekosistemindeki en eski cihazlardan biri haline getiriyor.

7. nesil iPod Touch’ın önceki cihazın basit bir güncellemesi şeklinde mi geleceği, yoksa tamamen yeni bir cihaz olarak mı geleceği henüz bilinmiyor. Ayrıca kaynaklar, Apple’ın yeni nesil iPhone’larında da USB Type-C bağlantı noktasına geçiş yapacağını iddia ediyor. Apple’ın 2018’in sonlarında tanıttığı iPad Pro serisinde ilk kez USB Type-C bağlantı noktasına yer verdiğini göz önüne alırsak, bu iddianın da doğru olması ihtimali yüksek görünüyor.