Apple A10’u Sollayan Qualcomm Snapdragon CPU, Artık Windows 10 Desteklemeye Hazır

Apple A10’u Sollayan Qualcomm Snapdragon CPU, Artık Windows 10 Desteklemeye Hazır

Mobil işlemcilerin gücünün artması teknolojinin yeni kriterlerinden biri oldu. Geçtiğimiz hafta yapılan laboratuvar testlerinde Apple A10 işlemciyi geride bırakan Qualcomm Snapdragon 835, Windows 10 uygulamalarını da çalıştıracak.

Bu gelişme daha ucuz PC donanımlarında Windows 10 işletim sistemi kullanılabileceği olarak da yorumlanabilir. Bunun yanı sıra, Intel ve AMD çok yakında PC platformunda Qualcomm ile çekişmeye başlayabilir ve Windows 10 Mobile cihazlarda farklı bir performans kalitesine ulaşabilir.

Aslında özet olarak Qualcomm Snapdragon PC’ler, Win x86 tabanlı olarak çalışabilecek ve evrensel Windows uygulamaları olan Photoshop, Microsoft Office ve Windows 10 uyumlu tüm uygulama ve oyunları çalıştırabilecek.

SlashGear’da yayınlanan bu haberi destekleyen bir de video var. Videoda Qualcomm Snapdragon 835 bir işlemci taşıyan Qualcomm test PC’sinde Adobe Photoshop’un nasıl çalıştığına şahit olabiliyoruz.

Bu haber Windows 10’un kısa zamanda ARM cihazlarda da kullanılmaya başlanacağı anlamına gelse de tam olarak ne zaman Qualcomm PC’lerin piyasada olabileceği konusunda net bir açıklama yok. Şimdilik testlerin gayet olumlu gittiğini biliyoruz, o kadar.  

Microsoft Surface Phone, Qualcomm Snapdragon 830 Üzerinde Çalışabilir

Qualcomm Snapdragon 820 Tanıtıldı, İşte Yeni Ejderhanın Hayatımızı Değiştirecek 9 Özelliği

YORUMLAR