Apple, ABD'de Üretim Yapmak İçin 1 Milyar Dolar Fon Ayırdı

Apple, ABD'de Üretim Yapmak İçin 1 Milyar Dolar Fon Ayırdı

Apple, 2017 yılında cirosunun yaklaşık 53 milyar dolara ulaşmasını sağlayan güçlü ikinci çeyreği takiben, üretim işlerini ABD'ye geri getirme misyonunu üstleneceği bir girişime imza attı. Şirket, kendi ülkesinde üretime odaklanmak için şimdilik 1 milyar dolarlık bir fon ayırdıklarını açıkladı.

Bu yatırım Apple'ın ABD'ye geri dönüşü için attığı ilk adım olarak değerlendiriliyor. Şirket ayrıca, bu fonun devamını Mayıs ayında ilan edeceğini de belirtti. CNBC'den Jim Cramer'a konuşan Apple CEO'su Tim Cook, "Bunu yaparak havuzda bir dalgalanma yaratabiliriz. İmalat sektöründe istihdam yaratabilirsek, bu katlanarak daha çok iş imkanına neden olacak" ifadelerini kullandı.

Açıkça söylemek gerekirse bu durum, Foxconn gibi ortak firmalar yoluyla Çin'de üretim yapan Apple için ilginç bir gelişme diyebiliriz. Trump etkisi olduğunu da söylemek mümkün. Tim Cook, sadece ABD'de yaklaşık 80 bin çalışanları olduğunu ve Ar-Ge bölümünde 25 bin kişiyi çalıştırdıklarını da belirtti. Ayrıca Apple'ın geçen yıl ABD'de 50 milyar dolar harcadığını ve Corning ve 3M gibi yerel tedarikçilerden de parça olduğunu söyledi.

Apple'ın kendi ülkesinde üretim yapma çabalarını izlemek ilginç olacak. Asya'da olduğundan daha yüksek emek maliyeti göz önüne alındığında, iPhone ve MacBook'ların fiyatlarına nasıl yansır hep birlikte göreceğiz. 

Apple'ın Yüzü, Kar Etmesine Rağmen Bir Türlü Gülmüyor

Apple, Çin Pazarında Umduğunu Bulamıyor

YORUMLAR