Apple Akıllı Araba İşletim Sistemi Yapmak İçin Blackberry ile Çalışıyor

Apple Akıllı Araba İşletim Sistemi Yapmak İçin Blackberry ile Çalışıyor

Apple sürücüsüz araba projesi Project Titan’dan vazgeçtiğini geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Her ne kadar Apple Car olarak da bilinen bu proje rafa kalkmış olsa da şirket başka akıllı arabaların kaportasının altına işletim sistemi yerleştirmek üzere Blackberry ile ortaklık yapacak.

Apple, yaklaşık 2 senedir kendi sürücüsüz otomobili üzerinde çalışıyordu. Ancak geçen hafta Bloomberg’de çalışan Mark Gurman ve Alex Webb, “Apple Car” olarak adlandırılan sürücüsüz otomobilin üretilmeyeceğini açıkladı. Bu açıklamanın arkasından gelen yeni haber Apple’ın akıllı arabalar stratejisini aslında tamamen bırakmadığına işaret ediyor.

Apple akıllı arabaların kontrollerinde önemli bir yer alan yazılımlarının kaportalarına yerleştirilmesi için Blackberry ile anlaşıyor. Bu ortaklık bir noktada hala Project Titan ile dirsek temasında bulunuyor. Çünkü Apple ve Blackberry bu yazılımın mükemmelleşmesi için VR platformda simülasyonlar gerçekleştirerek denemeler yapıyorlar. Yani Apple’ın tekerlekleri asfalta değen bir aracı olmasa da sanal gerçeklik kullanarak yazılımı kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor.  

Apple, Apple Car’ı Üretmekten Vazgeçti!

Android BlackBerry DTEK60 Satışa Çıktı

YORUMLAR