Apple, Akıllı Telefon Pazarında Rakiplerinden Geriye Düştü

Apple, 2013 yılı verilerine göre 2012 yılına göre yüzde 13 daha fazla iPhone üretim ve satışı gerçekleştirmesine rağmen, büyüme oranlarına bakıldığında Samsung, LG ve Lenovo gibi rakip firmalardan geri kalmaktan kurtulamadı.

Apple, Akıllı Telefon Pazarında Rakiplerinden Geriye Düştü

Apple, geçtiğimiz hafta ilk çeyrek satış miktarlarını açıklayarak, yılın tek bir çeyreğinde 51 milyon adet iPhone sattığını belirtmişti. Bu rakam ile büyük bir başarı elde Apple, buna rağmen en büyük rakiplerinden biri olan Samsung'un önüne geçmeyi başaramadı.

Global olarak geçen yıla göre yüzde 13 daha fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiren Apple, bu başarına rağmen rakiplerinin gerisinde kalmaktan kurtulamadı. Şirketin en önemli gelir kaynağı olan akıllı telefon pazarında bildiğiniz üzere bir çok güçlü şirket bulunuyor. Apple, 2013 yılında toplam 153.4 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirirken, bu rakam 2012 yılında 135.9 milyon adetti. Yüzde 13'lük büyüme gerçekleştirmesi rağmen, en büyük rakibi olan Samsung'un üretim ve satışlarını, 219.7 milyondan 313.9 milyona çıkararak toplamda yüzde 43'lük büyüme gerçekleştirmesi Apple için iyi bir haber değil.

Kaynak: Statista

Yukarıdaki grafikte net bir şekilde gördüğünüz üzere Apple, en büyük rakipleri Samsung, LG, Lenovo ve Huawei gibi markaların gerisinde kaldı. Fakat üretim ve satış miktarları kıyaslandığında Apple'ın üzerinde olan tek marka Samsung. Apple'ın artışının diğer markalara göre geri kalmasındaki etkenler arasında LG ve Lenovo'nun önceki yıllara kıyasla daha fazla üretim ve satış gerçekleştirmesi olabilir. Ayrıca Apple'ın her zaman olduğu gibi iPhone 5S ve 5C cihazlarının da fiyatlarını diğer firmalara göre yüksek tutması da bunun nedenlerinden bir tanesi diyebiliriz. Fakat genel olarak çok yüksek satış rakamlarına ulaşan Apple ve Samsung şirketleri şuanda akıllı telefon pazarında lider konumdalar.

Akıllı telefon pazarının en büyük şirketleri hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

2013'ün En İyi Android Akıllı Telefonları

YORUMLAR