Apple, App Store’dan Aldığı Komisyon Yüzünden Davalık Oldu

Apple, App Store’dan Aldığı Komisyon Oranı Yüzünden Davalık Oldu

Son dönemde piyasa değeri günden güne eriyen Apple, önemli bir sorunla daha karşı karşıya. Uygulama mağazasından aldığı komisyon bedeli nedeniyle hakkında dava açılan teknoloji devi, ABD Yüksek Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Bir grup iPhone kullanıcısı, geçtiğimiz yıl şirketin App Store’dan uygulama başına aldığı yüzde 30’luk komisyonun “fahiş oranda” olduğu iddiasıyla Apple’a tekelcilik davası açmıştı.

Söz konusu davanın geri çekilmesi için ABD Yüksek Mahkemesi’ne başvuran Apple, bugün hakim karşısına çıkacak. Şirket, günün sonunda istediğini elde edemediği takdirde, Apple’ın en hızlı büyüyen ve en karlı bölümlerinden biri olan App Store'un iş modeli tehlikeye girebilir.

app store apple komisyon

Teknoloji devi, her yıl App Store'da satılan uygulamalardan milyarlarca dolar kazanıyor. Apple'ın iPhone ve iPad satışları düşmüş olsa da, App Store gelirleri geçen yılın üçüncü çeyreğinde 38.5 milyar dolara ulaştı.

Davacı müşteriler, şirketin aldığı komisyonun iPhone kullanıcıları üzerinde tekel oluşturduğunu iddia ediyor. Öte yandan şirket, App Store’daki uygulama fiyatlarını kendilerinin değil, geliştiricilerin belirlediğini söylüyor. iPhone kullanıcılarının doğrudan geliştiricilerin uygulamalarını satın aldıklarını ifade eden Apple, aslında distribütör değil, geliştiriciler ve kullanıcılar arasında bir aracı olduğunu belirtiyor.

Bakalım mahkeme, Apple’ın ortaya koyacağı argümanları haklı bulacak mı? Konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandığı takdirde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.