Apple App Store'un Kralı Google

Apple App Store'un Kralı Google

Google; iOS için uygulama üreten şirketler içerisinde Apple'ı geride bırakarak en çok indirilen uygulamaların sahibi olmayı başardı.

Apple'ın uzun yıllardır sahip olduğu en iyi yayıncı ünvanını Google'a kaptırması kötü bir durum olsa da; Apple hala kazanç sıralamasında açık ara lider. Apple'ın uygulamalarından bazıları 4.99 ve 9.99 dolar iken, Google bütün uygulamalarını ücretsiz dağıtıyor.

Özellikle iOS 6 ile yerleşik YouTube uygulamasının kaldırılması ve Google Maps yerine kendi Maps uygulamasını kullanması ile Apple eleştirilerin hedefi olmuştu. Bunun üzerine Google; Google Maps ve YouTube uygulamalarını iOS üzerinden tekrar tasarlayıp ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Bu da Google'ın App Store'da en iyi uygulama üreticisi konumuna gelmesini kolaylaştırdı.

iOS tarafında durumlar böyle iken Google Play üzerinde Google'ın 62 uygulaması olmasına rağmen liderlik Facebook'ta. Facebook sadece üç uygulaması ile (Facebook, Facebook Messenger ve Instagram) Google Play'in en yüksek indirme oranına sahip üreticisi konumunda bulunuyor. Google Play tarafında ki kazanç liderliği ise GREE isimli oyun üreticisinin elinde.

Apple App Store, Google Play'i Geride Bıraktı

YORUMLAR