Apple Ar-Ge Harcamalarını Artırıyor

Apple Ar-Ge Harcamalarını Artırıyor

Mobil teknolojiler son yıllarda piyasaya çok güçlü şirketlerin girmesi ile birlikte hem inanılmaz bir gelişme ivmesi yakaladı hem de varolan firmalar birbirlerine karşı üstünlük yakalayabilmek amacıyla kıran kırana bir mücadele içerisine girdiler. Bunlardan en dikkat çekici olanı Microsoft’un mobil dünyaya Windows 8 ile birlikte iddialı girişiydi.

Apple bu yıl içerisinde karşısına dikilen bu deneyimli rakiplerine karşı durabilmek için şirketin araştırma ve geliştirme harcamalarını arttırmaya devam ediyor. Şirket tarafından açıklanan raporlara göre 2012 yılı içerisinde Apple’ın toplam Ar-Ge harcaması 3.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakam önceki yıla göre 952 milyon dolar ya da %39 daha fazla. Her ne kadar Apple araştırma maliyetlerini büyük denilebilecek bir oranda artırmış olsa da bu maliyetlerin şirketin toplam satış miktarının oldukça küçük bir kısmına denk geldiğine dikkat çekiliyor.

Aynı zamanda Windows 8 ve Surface ürünleri ile Apple’ın karşısına çıkan Microsoft’un 2012 araştırma geliştirme harcamaları 9.8 milyar dolar, Google’ın harcamaları ise 5.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu anlamda Apple’ın rakiplerinden çok daha az Ar-Ge harcaması gerçekleştirdiği görülüyor. Android ile birlikte büyük bir pazar payı elde eden Google’a karşı ayakta durabilmesi için elbette bu harcamaların çok daha fazla arttırılması gerektiği ortada.

Geliştirmedeki bu açıklarını kapatabilmek için Apple şu anda Cupertino’da bir Ar-Ge üssü inşa ediyor ve 2012’te bitmesi planlanan bu üs 27870 metrekarelik bir alanı kaplayacak ve yer altı, yer üstü tesisleri barındırarak Apple’ın Ar-Ge kapasitesini büyük oranda yükseltecek.

YORUMLAR