Apple, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Üretebileceğinin Sinyallerini Veriyor

Apple, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Üretebileceğinin Sinyallerini Veriyor

Apple, Google Glass benzeri bir artırılmış gerçeklik gözlük projesi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bloomberg’de yayınlanan habere göre, her ne kadar Google Glass piyasada çok başarılı olamasa da Apple hali hazırda bir artırılmış gerçeklik gözlük projesini hayata geçirmek için laboratuvarlara kapanmış bile.  

Bloomberg, bu projenin 2018’den önce ortaya çıkmasının beklenmediğini de yazıyor. Öte yandan, Apple’ın bu tip projelerin üzerinde beklenenden fazla zaman harcadığının da göz önüne alınması gerektiği konusunda da uyarıda buluyor.

Aslında bunu bizler de biliyoruz. Apple’ın otomobil sevdasının nasıl başlayıp, nasıl devam ettiğini ve sonunda da projenin ne hale geldiğine şahit olmadık değil. Öte yandan artırılmış geçeklik projeleri arasında ayağı yere sağlam basan bir proje bulmak da zor. Örneğin Microsoft HoloLens 3.000 dolarlık fiyatıyla pazarda kendine çok zor yer bulacak gibi görünürken, Google Glass’ın tepe taklak devrilmesi de düşündürücü. AR yani artırılmış gerçeklik, projeleri ve AR-GE’si pahalı bir teknoloji. VR ya da sanal gerçeklik projeleri kadar ucuza mal olmuyorlar. Bu yüzden Apple’ın bu projeyi nasıl değerlendirip, nasıl kullanıma sunacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Ancak üzerinde Apple yazan hiçbir ürün ucuz olamayacağına göre, nefesimizi tutup beklemenin de bir lüzumu yok sanki…

Mini'den Artırılmış Gerçeklik Gözlüğüyle Sürüş Keyfi

Samsung'un Gizli Artırılmış Gerçeklik Lensleri Su Yüzüne Çıktı

YORUMLAR