Apple ASUS'u da Geçerek Dünya PC Satışlarında Yükselişte

Apple ASUS'u da Geçerek Dünya PC Satışlarında Yükselişte

Apple'ın Mac bilgisayarları bildiğimiz gibi hala dünya genelinde ulaşılamaz, fazla farklı, çok garip gibi bakış açılarıyla değerlendiriliyor. Bu görüş Apple'ı durdurmamış olacak ki lüks teknoloji devi firmalar arasındaki yarışta Apple, dünyanın bilgisayar liderleri arasına yerleşerek ASUS gibi öncü markaları geride bıraktı.

Bu senenin kaydına göre Apple ilk beş listesine ASUS'u geride bırakarak Lenovo, HP ve Dell gibi markaların arasına girmeyi başardı. Geleneksel basın açıklamasına göre dünya çapındaki bilgisayar devlerinin satış rakamları ölçüldüğünde Apple'ın rakamları analistleri oldukçaa şaşırdı. Genellikle mobil platformlardan alışkın olduğumuz Apple artık bilgisayar dünyasında da saygın bir yer edinmeye mi başlayacak dersiniz?

Rapora göre Apple'ın beşinci sıraya yükselmesinin en büyük nedeni firmanın bazı bilgisayarlarında fiyat düşüklüğüne gitmesi olmuş. MacBook Air, özellikle bu bağlamda 999 dolar / 999 euro'dan 899 dolar / 899 euro'ya düşerek satışlarda büyük farklar yaratmış durumda. Aynı şekilde iMac de 100 dolar ve euro'luk düşüşüyle listelerde yükselmiş, sipariş oranı yüksek derecede artmış.

"Apple dünya genelinde beşinci sıraya yükselip ASUS'u geride bıraktı. Firmanın bu iddialı yükselişi, yapmış olduğu fiyat düşüşü ve sürekli gelişimle beraber piyasadaki istekleri de arttırıyor ve pazarın büyümesine yardımcı oluyor."

Bu sene içerisinde bilgisayar satışlarının genel olarak artmasının bir nedeni de tablet satışlarının düşmesine bağlanıyor. Piyasadaki oranlar hesaplanırken uzmanlar bilgisayar ve tablet dengesine dikkat ediyor, biri düşüşteyse diğerinin arttığını fark ederek markalara buna göre değer biçiyorlarmış. Bilgisayar pazarından kıdemli bir araştırma analizcisi Rajani Singh de bu durumu onaylayarak Apple'ın yükselişine hak veriyor.

Apple'ın dünya markaları arasında yer edinmesinin üzerine bilgisayar pazarında da yükselişe geçmesi dünya çapında yakaladığı başarının kanıtı olarak tüm dünyayla paylaşıldı.

YORUMLAR