Apple, Bazı Kullanıcı Verilerini Polislerle Paylaşabilir

Apple, Bazı Kullanıcı Verilerini Polislerle Paylaşabilir

Kullanıcı verilerinin paylaşılması konusunda geçmişte sık sık kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya gelen Apple, polislerin Apple kullanıcılarına ait verileri talep edebilecekleri çevrimiçi bir platform oluşturmayı planlıyor.

Apple, 4 Eylül’de Amerika Birleşik Devletleri eyaleti Rhode Island’ın Demokrat Parti senatörü Sheldon Whitehouse’a gönderdiği mektupta, iCould’da depolanan veriler dahil olmak üzere bazı kullanıcı bilgilerinin geçerli bir yasal dayanağın bulunması durumunda kolluk kuvvetleri ile paylaşabileceğini belirtti.

Şirket, mektubunda geçen yıl ABD'deki 14 bin güvenlik soruşturması talebine yanıt verdiğini ve hepsinin büyük bir ciddiyetle incelendiğini ifade etti. Şirket, bu yılın sonlarında, kolluk kuvvetlerinin Apple kullanıcılarının verilerine erişmek için doğrudan talepte bulunabilecekleri çevrimiçi bir platform oluşturacak. Yetkililer, söz konusu platform aracılığıyla süreci anbean takip edebilecek ve şirketle iletişim kurabilecekler.

Apple, bu hizmet için 1000 kişinin yetiştirildiğini ve eğitimlerin şirketin genel merkezinde gerçekleştirildiğini söyledi. Teknoloji devi, bu konudaki adımların Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi tarafından hazırlanan bir rapor doğrultusunda atıldığını bildirdi. 

ABD’li şirket, Mayıs ayında yayınladığı 2017 yılının ikinci dönemine ait Şeffaflık Raporu'nda müşterilerin kişisel verileriyle ilgili 3 bin 358 talep aldığını söylerken, söz konusu taleplerin toplam 224'üne itiraz ettiğini ve söz konusu davaların 600'üne hiçbir veri sunmadığını açıklamıştı. Hükümetlerin, kolluk kuvvetlerinin ve özel kuruluşların talep ettiği müşteri bilgileri arasında, iCloud’da saklanan fotoğraflar, takvim, kişi listesi ve e-posta gibi veriler yer alıyor.

YORUMLAR