Apple Brezilya'da iPhone Telif Hakkını Kaybetti

Apple Brezilya'da iPhone Telif Hakkını Kaybetti

iPhone markası Apple'ın dünya çapında kullandığı ve patentlerine sahip olduğu bir marka olsa da işler Apple için Brezilya'da biraz daha zor ilerliyor. Zira Gradient Eletronica şirketi iPhone markasını Apple'ın cihazını piyasaya sürmesinden tam 7 sene önce almış ve şimdi de iPhone adı altında bir Android cihazı Brezilya'da piyasaya sürüyor.

Apple tabii ki bu durum üzerine mahkemelere başvurarak cihazı engelletmeye çalıştı ancak Brezilya mahkemeleri Apple'ın bu talebinin geçersiz olduğuna karar vererek iPhone'un isim haklarını Gradient Eletronica'ya verdi. Apple'ın mahkemede temel dayanağı şirketin patenti 2000 yılında almış olmasına rağmen 2012 yılına kadar herhangi bir ürün piyasaya sürmemiş olmasıydı.

Gradient'in iPhone Neo One ürünü tek çekirdekli 700 Mhz hızında bir işlemci, 5 megapiksel kamera ve oldukça eski denilebilecek bir Android Gingerbread işletim sistemi kullanıyor. 3.7 inç boyutunda ve 320x480 çözünürlüğe sahip olan ekranı ise oldukça yetersiz denilebilir.

Mahkeme kararı nedeniyle Apple Brezilya'da iPhone adı altında akıllı telefon piyasaya süremeyecek ancak tekstil, yazılım ve basın ürünleri için iPhone adını kullanmaya devam edebilecek. Gradient CEO'su Eugenio Emilio Staub ise Apple'ın kendileri ile görüşmesi halinde orta bir yol bulabileceklerini, ancak ne yazık ki o yönde bir taleple kendilerine gelinmediğini açıkladı.

Microsoft Surface Pro'yu tamir etmek imkansız!

YORUMLAR