Apple Brezilyalı Firma ile Anlaşacak Gibi Görünüyor

Apple Brezilyalı Firma ile Anlaşacak Gibi Görünüyor

Brezilyalı bir haber sitesine göre, Apple ve Brezilyalı IGB Eletronica firması, iPhone adı konusundaki hukuk savaşını sonlandırma konusunda anlaşmaya varacak gibi görünüyor.

Apple ve Brezilyalı firma IGB Eletronica arasındaki iPhone marka anlaşmazlığının, çözüme bir adım daha yaklaştığı söyleniyor. Buna göre, iki şirketin de yasal çatışmayı sonlandırmaya karar verdiğine ve barış anlaşması yapacaklarına dair raporlar mevcut.

Şubat ayının sonunda iki şirketin avukatları da yasal işlemlerin askıya alındığı 30 gün boyunca iki taraftan da meseleyi çözmeye çalışması isteyerek mahkeme belgesini kayıtlara geçirdi. Aralık ayında IGB Eletronica, 2008 yılının Ocak ayından bu yana bu adın haklarına sahip olduğunu iddia ederek IPHONE markalı bir dizi cihaz çıkardı. Bu şirket, 2000 yılında yani Apple’ın ik telefonu pazarda hit olmadan bir yıl önce ismin tüm haklarını belgelemişti fakat bu hakları 2008’e kadar onaylanmamıştı. Ayrıca Apple’ın iPhone’undan farklı olarak IGB’nin telefonu bir Android cihazıydı.

Geçen ay Sanayi Mülkiyet Enstitüsü, IGB’nin, iPhone adı için 2000 yılında aldığı kaydın geçerli olduğuna karar verdi. Bu da Apple’ın bu adı Brezilya‘da kullanamayacağı anlamına geliyordu. Bu karar dolayısıyla Apple hemen idareye meydan okudu ve IGB’nin  iPhone adını 2008 ile 2013 yılları arasında kullandığını kanıtlaması gerektiğini belirtti.

Forbes’e göre yakın zamanda herhangi bir anlaşma ile Apple’ın Brezilya’da iPhone adını kullanması nedeniyle IGB’ye ücret ödeyeceği görülebilir. 

Twitter Mesajlarınızı 12 Dilde Daha Bilgisayarınıza İndirebileceksiniz

YORUMLAR