Apple Bu Sonbaharda Oyunlarda Abonelik Sistemini Açıyor

Apple Bu Sonbaharda Oyunlarda Abonelik Sistemini Açıyor

Apple, önümüzdeki sonbahardan itibaren video oyun geliştiricilerine abonelik servisli oyunlar çıkarmaları için izin verecek. Başkan yardımcısı Phil Schiller ile yapılan bir röportajda firmanın her kategori için abonelik servisine izin vereceği öğrenildi. Buna oyunlar da dahil.

App Store'da şimdiden bazı uygulamalar abonelik sistemi ile çalışabiliyor, ancak henüz bu modelde hiçbir oyun yok. Şu anda sadece yeni çıkan bazı sosyal uygulamalar, bulut hizmetleri ve ses/video yayın uygulamaları abonelik modeliyle çalışıyor.

Oyunlar kategorisinde ise ya paralı, ya da uygulama içi satın almalı "ücretsiz" olarak sunulan uygulamalar var. Abonelik sistemi ve oyun denildiğinde aklımıza ilk gelen PC MMORPG oyunları yakın bir süreye mobile taşınabilir mi merak konusu. Ancak mobil oyun sektörünün oldukça hızlı geliştiğini düşünecek olursak aylık abonelik sistemine uyacak pek çok yapımı çok yakında telefonlarımıza indirmeye başlayabiliriz.

Abonelik sistemiyle çalışan uygulamaların geliştiricileri durumdan çok memnun olduğunu söylüyorlar. Aynı şekilde Apple da bu servislerin ilerleyişinden bir hayli memnun gözüküyor. "Sistem pürüzsüz ve temiz bir şekilde ilerliyor," diyor Schiller. Kazanç olarak geliştirici olduğu kadar Apple'ın da bu modelden karlı çıkması her açıdan firmanın yararına oluyor diyebiliriz.

Abonelik sisteminin App Store oyunlarına katkısı neler olacak? Ne tür oyunlar göreceğiz? Yakın zamanda mobilde de aboneliğe para verdiğimiz kalıcı uygulamalar edinecek miyiz? Bu soruların yanıtını sonbaharda iOS 10 güncellemesinin yayınlamasının ardından göreceğiz.

Apple Sıradaki iPhone'da Kullanmak Üzere 2 Yeni Patent Aldı

Apple ve Samsung Telefonlar AnTuTu Testlerinde Nal Topluyorlar

YORUMLAR