Apple Bu Yaz iPhone Mini’yi Piyasaya Sürebilir

Apple Bu Yaz iPhone Mini’yi Piyasaya Sürebilir

Morgan Stanley analisti, Çin’de satışa sunulan düşük fiyatlı iPhone’un, Apple’ın ülkedeki potansiyel pazar payını üç katına çıkarabileceğini söyledi.

Apple, Çin’deki müşterilerine China Unicom ve China Telecom aracılığıyla iPhone satıyor. Şirket, ülkenin en büyük taşıyıcı firması olan China Mobile ile bir anlaşma yapmak için denemeler içinde fakat şu an için bir yol kat edilmiş değil.

Analist Katy Huberty hâlâ China Mobile’ı iPhone’un alanını genişletmesinde, birkaç farklı faktörü gerekçe göstererek, majör bir katkı olarak görüyor. Bu faktörlerin ilk sırasında da Apple’ın iPhone Mini’yi bu yaz satışa çıkaracağını gösteriyor. Huberty, ikinci olarak, TD-LTE lisanslarının mevzuatını ve numara taşınabilirliğine bu yıl ya da 2014’te geçilebileceği etkenini sunuyor. Son olarak da China Mobile’ın TD-LTE ağında yeni çıkan akıllı telefonlara daha çok mali destek sağlayacak olması yer alıyor.

Huberty bugün şu açıklamayı yaptı: “Biz Apple’ın iPhone Mini’yi 330 dolara satışa çıkaracağına inanıyoruz. Yüzde 40’ın altında brüt kar marjına ve 1/3 iPhone marka oranına yönelik senaryolara rağmen, iPhone Mini, geliri artıracak ve kârın üstüne kâr ekleyecek.”

Birkaç analist daha bu yıl içinde düşük fiyatlı iPhone görüleceğini söylüyor. Strategy Analytics analisti de iPhone Mini hakkında bir gelecek görüyor fakat bunun çıkışı için 2014’ü işaret ediyor.

9. Bilmök 2013 Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi

YORUMLAR