Apple Çalışanlarının Sayısı Şaşırtıyor

Apple Çalışanlarının Sayısı Şaşırtıyor

Apple teknoloji dünyasının en önemli markalarından biri olsa da, bugüne kadar kimse şirketin iç yapısı hakkında tam olarak bilgi sahibi değildi. Bugün Apple tarafından yayınlanan yeni bir raporda çalışan sayısının istatistik verileri ortaya çıktı.

Yayınlanan raporda Apple çalışanlarının %70 kadarının erkek olduğu ortaya çıktı. Yönetici kademesinde ise %72 oranında erkek çalışan bulunuyor. Teknik bölümde ise %80 gibi büyük oranda erkek çalışan bulunuyor.

Genel olarak kadın çalışanlar satış, pazarlama ve halkla ilişkiler gibi bölümde bulunmasına rağmen bu bölümlerde bile %35 oranında kadın çalışan bulunuyor. Yani reklamlarında güzel kızlar ile dikkat çekmeye çalışan Apple, aslında az sayıda kadın çalışana sahip durumda.

Etnik yapı ise çok daha dikkat çekici görünüyor. Etnik olarak çalışanların %55 kadarı beyaz ırktan geliyor. Asyalı, İspanyol ve %7 kadar siyahî çalışan şirkette çalışma şansı bulmuş. Yönetimde ise %64 oranında beyaz ırktan çalışan bulunuyor.

Apple CEO'su Tim Cook ise bu durumun yapıları açısından olumsuz olduğunu ve konu hakkında çalışmalar yürüteceklerini belirtiyor. İstihdam çalışmalarında ise yeni bir yapılanmanın çok yakında gündeme geleceğini vurguluyor. Bakalım yeni yapı ile ne gibi rakamlar ortaya çıkacak?

Apple'da Çift Taraflı USB Hazırlığı

Safir Ekranlı iPhone 6 Modelleri Daha Pahalı Olacak

YORUMLAR