Apple CEO’su: Teknoloji Endüstrisinin Düzenlenmesi Kaçınılmaz

Apple CEO’su: Teknoloji Endüstrisinin Düzenlenmesi Kaçınılmaz

Apple CEO’su Tim Cook, büyük çaplı veri ihlalleri ve siyasi seçimlere müdahale gibi konularla ilgili olarak yaptığı açıklamada, teknoloji endüstrisinin hükümet tarafından düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

HBO’nun Axios  televizyonuna verdiği röportajda konuşan Apple CEO’su Tim Cook, son dönemde patlak veren internet skandallarıyla çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kişisel verilerin korunması için teknoloji şirketlerinin ve sosyal medyanın hükümet tarafından düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Cook, şu ifadeleri kullandı:

“Genel olarak büyük bir düzenleme hayranı değilim. Serbest piyasaya büyük bir inancım var, ancak işlerin yolunda gitmediğini kabul etmeliyiz. Bazı regülasyonların kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bence hükümet ve Kongre bir noktada bu konuya el atacak”

Cook, teknoloji şirketlerinin kötülük yapmak için yola çıkmadıklarını, ancak geliştirdikleri ürünlerin üçüncü kişiler tarafından kötüye kullanılabileceğini söyledi. Apple CEO’su herhangi bir firma ismi vermese de, akıllara bu yılın başlarında patlak veren Cambridge Analytica skandalı geliyor.

Donald Trump ve Brexit kampanyalarını yöneten Londra merkezli politik danışmanlık şirketi Cambridge Analytica, 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini izinsiz alarak psikografik yöntemlerle ileri propaganda teknikleri uygulamıştı.

Cook’un dikkat çektiği bir diğer önemli konu ise cinsiyet eşitsizliği oldu. Silikon Vadisi’ndeki erkek egemen kültürü kabul eden Apple CEO’su, buna rağmen teknoloji endüstrisinin çeşitlilik konusunda güçlü olduğunu ve zaman içerisinde daha belirgin bir iyileşme olacağını ifade etti.