Apple CEO'su Tim Cook'tan Eşcinsellik Açıklaması

Apple CEO Tim Cook Eşcinsellik Açıklaması 1

Apple CEO’su Tim Cook eşcinsel olduğunu dört yıl önce kamuoyuna açıklamıştı. Dünyanın en büyük 500 şirketi listesindeki CEO’lar arasında eşcinsel olduğunu açıklayan ilk CEO olarak tarihe geçen Cook, CNN International ve PBS için Christiane Amanpour'a verdiği röportajda bu konu hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Mahremiyete önem verdiğini ancak cinsel kimliğini açıklayarak başkalarına yardım etmek varken suskun kalmasının bencillik olacağına karar verdiğini belirten Apple CEO’su, "Açıkladım çünkü internette eşcinsel olduğuma dair söylentileri okuyan çocuklar bana yazmaya başladılar. Gelen mektup ve e-postalarda cinsel eğilimleri yüzünden dışlandıklarını, zorbalığa uğradıklarını ve istismar edildiklerini anlatıyorlardı." diye konuştu.

"Onlar için bir şey yapmam gerekiyordu." diyen Cook, eşcinsel çocuklara hayatta bu şekilde de ilerleyebileceklerini ve büyük işler başarabileceklerini göstermek istediğini belirtti.

Apple CEO Tim Cook Eşcinsellik Açıklaması 2

Liderlik özellikleri açısından da eşcinselliğin kendisine çok fayda sağladığını söyleyen Apple CEO’su, "Azınlık olmanın ne demek olduğunu öğrendim. Azınlık mensubu olmak hissi insana çoğunlukta olmayan diğer insanlar için belli bir düzeyde empati kazandırıyor. Bu, liderlik rolü için de çok faydalı, çok öğretici oluyor." dedi.

Fortune Dergisi’nin dünyanın en büyük 500 şirketi listesinde eşcinsel olduğunu açıklayan ilk CEO olduğunu öğrendiğinde şok olduğunu söyleyen Cook, diğer CEO'ların da kendisinin izinden giderek açıklama yapmasından memnun olduğunu dile getirdi.

Eşcinsel olmaktan ve bunu açıklamaktan gurur duyduğunun altını çizen Cook, bu özelliğiyle ilgili olarak 'Bana tanrının en büyük hediyesi' vurgusunu yaptı.