Apple CEO'su Tim Cook'tan Koronavirüs Açıklaması

Tim Cook, yaşanan salgın ve Çin'in aldığı önlemler sonrasında Mart ayında bekledikleri gelirlere ulaşamayacaklarını söyleyerek, hissedarlarını uyardı.

tim cook koronavirüs

Apple CEO'su Tim Cook, COVID-19 isimli koronavirüs salgını hakkında konuştu. Cook, yaşanan salgın ve Çin'in aldığı önlemler sonrasında Mart ayında bekledikleri gelirlere ulaşamayacaklarını söyleyerek, hissedarlarını uyardı.

Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, aslında Aralık ayının sonlarında baş göstermişti. Ocak ayına kadar olaya karşı tam tedbir almayan Çin Komünist Partisi, Çin Yeni Yılı tatili sırasında karantina uygulamalarına başlamıştı. Yaklaşık iki hafta süren tatili bir hafta daha uzatan Çin, sonrasında karantina uygulamalarını genişletmişti. Tatilin uzaması sonrasında, önemli bir üretim bölgesi olan Wuhan'da fabrikalar durmuş ve üretim bantlarında aksaklıklar yaşanmıştı. Çin'in diğer bölgelerinde de benzer uygulamalara gidilmesi, büyük teknoloji şirketlerinin planlarında önemli değişikliklere sebep olmuştu.

Apple, Pazartesi günü yayınladığı bir basın bildirisinde, "iki ana faktör sebebiyle Mart ayındaki gelirlerimize ulaşacağımızı düşünmüyoruz: iPhone üretimindeki yavaşlama ve Çin'de düşen talep." ifadelerini kullanmıştı. Virüs salgınına bu noktadan yaklaşan Tim Cook, üretimdeki yavaşlamanın stok problemlerine yol açacağını ve Mart ayındaki hedeflerini etkileyeceğini dile getirdi. 

Apple, "28 Ocak 2020'de yayınlanan üç aylık kılavuzumuz, o sırada mevcut olan en iyi bilgileri ve 10 Şubat'taki Çin Yeni Yılı tatilinin sona ermesinden sonra işe dönüş hızı hakkındaki en iyi tahminlerimizi yansıttı." demişti. Ancak şirket, işe dönüşün beklenenden daha yavaş olduğunu ve iPhone'ların tedarikini etkilediğini aktararak, bu durumun ekonomik beklentilerin karşılanmamasına yol açtığını bildirdi.

Çin'deki 42 Apple mağazasından sadece 7 tanesinin açık kaldığını hatırlatan uzmanlar, Apple'ın açıklamasının sıradışı olduğunu söylediler. Aslında dün itibarıyla bir başka Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirket olan Microsoft, koronavirüs salgını sonrasında gelirlerinin etkileneceğini duyurmuştu. 

YORUMLAR