Apple CEO’su Tim Cook, iPhone X’in Fiyatını Savundu

Apple CEO’su Tim Cook, iPhone X’in Fiyatını Savundu

Apple CEO’su Tim Cook, katıldığı bir programda iPhone X’in (iPhone 10) fiyatı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cook, iPhone X’in sunduğu teknolojilere bakıldığında 999 dolarlık fiyatın gayet makul olduğunu söyledi.

iPhone X hakkında merak edilen konuların başında, 10’uncu yıl modeli için belirlenen fiyat etiketinin ne kadar olacağıydı. Birçok insanın fiyat konusundaki korkusu, geçtiğimiz hafta düzenlenen lansmanda doğru çıktı. Apple, yeni amiral gemisinin fiyatını 999 dolar olarak teyit etti, ancak Tim Cook’a göre bu fiyat gayet normal.

Her yeni nesil iPhone ile birlikte, parçaların nihai ürüne kıyasla ne kadar ucuz olduğunu vurgulayan raporlar yayınlanır. Apple, iPhone X’in üretiminde maliyetlerin arttığını, bu durumun da fiyatı etkilediğini söylüyor. Raporlara baktığımızda, fiyatın bu denli yükselmesindeki en büyük faktörün, Samsung’tan alınan AMOLED ekranların olduğunu görüyoruz. Tabii, uçtan uca ekran dışında fiyatın yükselmesine neden olan başka donanım yenilikleri de var. 

Cook, her şeye rağmen fiyatın normal bir seviyede olduğunu söylüyor. Apple CEO’su, “Kullanıcıların sahip olacakları teknolojiyi düşündüğümüzde, iPhone X’in fiyatı kabul edilebilir bir noktada duruyor.” dedi.

Telefonların insanlar için çok önemli bir hale geldiğini ifade eden Cook, “iPhone'a baktığınızda, günlük hayatımızda çok önemli bir noktaya geldi, insanlar sahip oldukları iPhone’larla daha fazlasını yapmak istiyor. Bunu yapabilmeleri için de daha fazla teknoloji inşa ettik.” dedi.

Tim Cook, amaçlarının büyük gelir elde etmek değil, insan hayatını zenginleştiren en iyi ürünü üretmek olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Cook, iPhone X’in 999 dolarlık fiyatının telekomünikasyon şirketlerinin yapacağı sübvansiyonlar ve indirimlerle düşeceğini ve insanların cebinden çok daha az para çıkacağını ifade etti.

Tim Cook’un iPhone X hakkındaki değerlendirmeleri Amerika için doğru olabilir, ancak Türkiye’de durumun çok farklı olduğunu söylemek gerekiyor. Zira, dünyadaki en pahalı iPhone her zaman olduğu gibi Türkiye’de satılacak.

Her ne kadar Apple tarafından resmi olarak açıklanmamış olsa da iPhone X’in ülkemizde en az 6.000 TL’den satılması bekleniyor.

İşte iPhone X Türkiye Fiyatı!

iPhone X'i Farklı Kılan 7 Özellik

Yeni Bir iPhone Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

YORUMLAR