Apple CEO'su Tim Cook Vergi Cezası Sonrası Çıldırdı

Apple CEO'su Tim Cook Vergi Cezası Sonrası Çıldırdı

Avrupa Birliği Komisyonu geçtiğimiz hafta Apple hakkında şok edici bir karar vermiş ve şirkete 13 milyar dolarlık bir vergi cezası kesmişti. İrlanda ile Apple'ın yaptıkları vergi anlaşmalarını inceleyen komisyon, 1997-2007 yılları arasında Apple’ın Avrupa’daki satışlarından elde ettiği gelire karşın ödediği vergi tutarını yetersiz bulmuş ve yasa dışı olarak nitelendirilmişti. Tim Cook yaşananlar sonrasında dayanamadı ve çok sert bir açıklama yaptı.

Olayın cereyan etmesinin ardından İrlanda hükümeti karara itiraz edeceklerini söyleyen bir bildiri yayınlayarak, "Kararı kesinlikle onaylamıyoruz." demiş ve bunun ardından Apple tarafından da açıklama gecikmemişti. Alınan kararın Avrupa'da yatırım ve istihdam yaratma konusunda kötü bir etkiye sahip olacağını ifade eden Apple, "Avrupa Birliği Komisyonu Apple'ın Avrupa'daki tarihini yeniden yazmak için bir çaba içerisinde, bu süreçte onlar İrlanda vergi kanunları ve uluslararası vergi sistemini yok saymaktadır." açıklamasını yapmıştı.

Komisyonun aldığı bu kararla ilgili Irish Independent'a açıklamalarda bulunan Tim Cook ise "politik bir saçmalık" ifadeleri kullandı. ABD karşıtı bir politika yürütülmesinin bir yansıması olduğunu belirten Cook, "Burada kimse yanlış bir şey yapmadı. İrlanda ile uğraşılıyor ve bu tamamen kabul edilemez bir durum." dedi. Oyunu kurallarına göre oynadıklarını da ekleyen Cook, "2014 yılında 400 milyon dolar vergi ödedik, ülkede en çok vergi ödeyen şirketlerden biriyiz." diyerek kararı eleştirdi.

Bakalım taraflar nasıl bir anlaşma zemini oluşturacak. Diğer yandan Tim Cook, Türkiye'nin davetini de pek umursamamışa benziyor. 

iPhone 7'nin Tanıtılacağı Apple Etkinliğinin Tarihi Resmileşti

YORUMLAR