Apple Çin Hükümeti’nin iPhone’lar Üzerinde Güvenlik Denetimi Yapmasına İzin Verdi

Apple Çin Hükümeti’nin iPhone’lar Üzerinde Güvenlik Denetimi Yapmasına İzin Verdi

Çin Apple ürünleri için çok önemli bir pazar. Ancak Çin hükümeti bu ürünlere karşı olan güvensizliği nedeniyle Apple için sorun teşkil ediyor, Apple'dan güvenlik denetimi talep ediyordu. 

Bugüne kadar bu denetime izin vermeyen Apple geri adım atıyor. Çin hükümeti Silikon Vadisi Cupertino merkezli şirketin ürünlerini artık güvenlik denetimine tabi tutabilecek. 

Geçtiğimiz Eylül ayında, her ne kadar Tim Cook bizzat Çin Hükümetine Apple'ın bu bölgeye gönderilen ürünlerinde casusluk yapacak, ya da ülke sırlarını tehlikeye atabilecek uygulamalar olmadığını söylese de; Çin Hükümetini ikna edememişti.

Çin Hükümeti Apple ürünlerinin Çin halkının özel yaşamını ve iş hayatını takip ettiğini öne sürüyordu. ABD Hükümetinin her hangi bir biçimde Çin Devleti sırlarının peşinde olmadığına ikna olmayan ülke, her bir ürünün denetimini ısrarla talep etmeye devam etmişti. Apple bu konuyla ilgili pek çok iddiayı bertaraf etmek zorunda kalmıştı. 

Apple'ın Çin’de tedarikçileri ve çalışanları olmasına rağmen çok zor zamanlar yaşadığı Çin pazarı sıkıntısı yeni alınan karardan sonra biraz daha rahatlayabilir. Ancak Apple'ın Çin'deki tedarikçi firmalarında kalitesiz iş ortamı ve şartları hala Apple için bir sorun teşkil ediyor. 

Apple Çalışanlarının Sayısı Şaşırtıyor

Apple, Rusya’daki Satışlarını Durdurdu

Apple Tedarikçileri Hallerinden Memnun Değiller

Tim Cook'tan Apple Kullanıcılarına Mektup Var

YORUMLAR